opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

13 września

13 września

Bella gerant alii, tu, felix Austria, nube (czyli, dla nieznających łaciny: „niech inni prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, zaślubiaj). Ten tradycyjny komentarz do polityki dynastii Habsburgów może również podsumować notkę dzisiejszego dnia.

Dokładnie 379 lat temu mieszkańcy Warszawy mogli obserwować bowiem efekt tej polityki. 13 września (choć niektórzy błędnie podają datę 12 września) w kościele kolegiackim św. Jana w Warszawie na królową ukoronowano świeżo poślubioną (dzień wcześniej, ok. 18) żonę Władysława IV Wazy – Renatę Cecylię z domu Habsburg. Warto dodać, że nową królową łączyły bardzo ścisłe więzy pokrewieństwa (matka Władysława oraz ojciec Renaty byli rodzeństwem), cała ceremonia nie mogła się odbyć zatem bez stosownej dyspensy papieskiej. Dzisiaj pewnie wzbudziłoby to skandal, ale dla ówczesnych chów niemal wsobny wśród przedstawicieli rodów panujących był tak powszechny, że nikogo to nie oburzyło.

Powszechne wzburzenie budziło za to coś innego: otóż ślub i koronacja odbyły się, zamiast w stołecznym Krakowie, w prowincjonalnej Warszawie, do której zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej główną rezydencję monarszą przeniósł ojciec Władysława IV. Wybór właśnie tego miejsca na ślub i koronację królowej znacząco podnosił rangę tego miasta. Podczas ceremonii, znacznie mniej rozbudowanej od koronacji króla, królowa była namaszczana oraz otrzymywała królewskie insygnia. Następnie rozpoczęły się świeckie uroczystości przez dwa tygodnia uświetniające ślub oraz koronację.

Dalsze pożycie małżeńskie pary królewskiej nie układało się jednak najlepiej – ponoć dogadywali się tylko w jednym, mianowicie w zamiłowaniu do sztuki, lub przynajmniej mecenatu artystycznego. Sama królowa była doceniana przez współczesnych za oszczędność oraz pobożność (co ponoć było jednak typowe dla Habsburżanek). Władczyni zmarła po 7 latach małżeństwa na skutek powikłań po porodzie (dziecko urodziło się martwe). Pochowano ją tym razem zgodnie z tradycją – w krypcie katedry wawelskiej obok swoich pozostałych, a zmarłych przedwcześnie dzieci – Zygmunta i Anny.

Na ilustracji medal wybity z okazji królewskich zaślubin, z zasobów Wikipedia Commons.

Leave a Reply:

You don't have permission to register