25 października

25 października 1860 roku urodził się Jan Robert Gebethner, warszawski księgarz i wydawca.

Był synem Gustawa Adolfa i Teofili z Trzetrzewińskich. Ukończył studia na Politechnice Ryskiej. W 1888 roku podjął pracę w rodzinnej firmie „Gebethner i Wolff”, w redakcji „Tygodnika Ilustrowanego”. Po śmierci ojca w 1901 roku został współwłaścicielem wydawnictwa, razem z Augustem Robertem i Józefem Wolffami. W tym okresie wydawnictwo rozszerzyło swoją działalność na polu oświatowym, publikując serie „Biblioteczka Uniwersytetów Ludowych i Młodzieży szkolnej”, „Wybór pisarzów Polskich dla Domu i Szkoły” oraz „Teatr Amatorski”. W 1906 powstał ikoniczny budynek wydawnictwa przy ulicy Zgoda.

Był członkiem i działaczem licznych stowarzyszeń: organizacji filistrów korporacji studenckiej Arkonia, Zgromadzenia Kupców, Börsenverein der Deutschen Buchhändler, Związku Księgarzy Polskich i innych.

Gebethner był żonaty z Marią Herse. Jego synowie, Jan Stanisław, Tadeusz i Wacław również zasłużyli się dla Warszawy, działalnością w rodzinnym wydawnictwie, w KS Polonia czy też bohaterską postawą podczas II wojny światowej. Córka Maria wyszła za Józefa Pfeiffera, przemysłowca, a Hanna – Piotra Choynowskiego, pisarza.

Zmarł 22 września 1910 roku i został pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie.

Ilustracja ze „Świata” z 1.10.1910, za Wielcy.pl.