opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 28 kwietnia

Kartka z kalendarza – 28 kwietnia

28 kwietnia 1933 roku w Warszawie urodził się Izrael Himmelstaub, znany po wojnie jako Izrael Szahak, profesor chemii, politolog, myśliciel, filozof i bojownik o prawa człowieka, zmarły w Jerozolimie w 2001 roku.

Ocaleniec z Holokaustu (pobyt w warszawskim getcie, w ukryciu u polskiej rodziny, w obozach w Poniatowej i Bergen-Belsen), wychowany w religijnej rodzinie syjonistów, zmienił swoje poglądy na religię i działania Państwa Izrael po obserwacjach życia i zachowań ortodoksów, zwłaszcza wobec nie-żydów. Podejmował działania na rzecz równouprawnienia Palestyńczyków i zaprzestania ich dyskryminacji w większości dziedzin życia. W swoich działaniach Szahak miał poparcie większości lewicowych intelektualistów takich jak Sartre czy Noam Chomsky. Był również Szahak przeciwnikiem syjonizmu jako ideologii, zrównując go z antysemityzmem.

Najbardziej znanymi pracami Szahaka, przetłumaczonymi na język polski, są „Tel Awiw za zamkniętymi drzwiami” (1998) i „Żydowskie dzieje i religia; Żydzi i goje – trzydzieści wieków historii” (1995). Na uwagę zasługuje również praca „The Non-Jew in the Jewish State: Documents”, wydana w 1975 roku w Jerozolimie.

Po wpisaniu w polską wersję wyszukiwarki google hasła „Izrael Szahak” większość wyników prowadzi nas do nacjonalistycznych i szowinistycznych stron, których zdecydowanie nie chcielibyśmy promować; niestety w Polsce krytyczne wobec niektórych działań Izraela książki tego autora są wykorzystywane do szerzenia najgorszego typu antysemityzmu, przed czym, zachęcając do zaznajomienia się z publicystyką autora, chcielibyśmy niniejszym przestrzec. Również książki Szahaka są często wydawane przez wydawnictwa w rodzaju osławionego Antyku z kościoła Wszystkich Świętych.

Dlatego też zdjęcie naszego bohatera zaczerpnęliśmy z hebrajskojęzycznej strony haokets.org

Leave a Reply:

You don't have permission to register