opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 6 listopada

Kartka z kalendarza – 6 listopada

6 listopada 1822 roku urodził się w Siedlcach Oskar Flatt, z zawodu urzędnik kolejowy, a z zamiłowania krajoznawca; rzec by można: jeden z naszych duchowych przodków.

Ojciec Flatta, Bogumił (Gottlieb) był nauczycielem języka niemieckiego. Rodzina mieszkała w rożnych miastach Królestwa; Oskar gimnazjum ukończył w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie wstąpił do służby cywilnej. Pracował w rządzie guberni warszawskiej, a następnie w instytucjach kolejowych, m.in. w Towarzystwie Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej. Zwieńczeniem jego kariery było stanowisko dyrektora budowy kolei libawsko-romieńskiej, pełnione aż do śmierci w 1872 roku.

Do historii przeszedł jednak jako jeden z pionierów polskiego krajoznawstwa. Objechał wszystkie prowincje Królestwa i kraje ościenne. Jako przenikliwy i wykształcony obserwator życia społecznego spisywał swe spostrzeżenia i publikował w poczytnej „Gazecie Codziennej” (później „Gazecie Polskiej”). Fascynował go region łowicki. W 1855 roku opublikował artykuł „Jarmark w Łowiczu”; organizował tam rozmaite wystawy i konkursy rolnicze. Był gorącym propagatorem postępu i rozwoju rolnictwa i przemysłu.

Nie może więc dziwić, że najwdzięczniejszym dla Flatta tematem był rozwój przemysłu, w szczególności fenomen Łodzi. Opublikował szereg artykułów na ten temat, a w 1853 roku swe ‚opus magnum’: „Opis miasta Łodzi pod względem historycznym, statystycznym i przemysłowym”, niezwykle cenne źródło do historii tego miasta.

Inne zwarte teksty Flatta to: „Opis Piotrkowa Trybunalskiego pod względem historycznym i statystycznym”, 1850; „Brzegi Wisły od Warszawy do Ciechocinka z dopełniającym poglądem na przestrzeń od Torunia do Gdańska. Przewodnik żeglugi parowej”, 1854; „Gawędy i notatki z podróży”, 1855 oraz, nam chyba najbliższe, „Wspomnienia z wycieczki grudniowej w Mazowsze”, 1852.

Flatt został pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej w Warszawie.

Na ilustracji karta tytułowa najsłynniejszego dzieła Flatta ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej.

Leave a Reply:

You don't have permission to register