opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Zwiedzaj z SKPT – Sulisławice

Zwiedzaj z SKPT – Sulisławice

1. Sulisławice to wieś w powiecie sandomierskim, położona przy Drodze Krajowej nr 9 z Warszawy i Radomia do Rzeszowa. Jej atrakcją są kościoły: zabytki sakralne i… nie tylko.

2. Z dwóch sulisławickich kościołów ciekawszy jest ten – bez niespodzianki – starszy. Romańską świątynię pw. Narodzenia NMP zbudowano w I połowie XIII wieku, a część murów z piaskowca może pochodzić jeszcze z XII stulecia.

3. Do starego kościoła w Sulisławicach prowadzi romański portal. Owe okute drzwi otwiera się równie stylowym kluczem. Świątynia jest na co dzień nieużywana.

4. We wnętrzu kościoła w Sulisławicach zwracają uwagę nowożytne i modernistyczne polichromie, pokrywające między innymi drewniany strop, będący elementem XVII-wiecznej przebudowy kościoła.

5. Romański kościół w Sulisławicach kryje niespodziankę. W dawnej zakrystii urządzono izbę pamięci „Jędrusiów”. Był to oddział partyzancki działający w l. 1941-44 w okolicach Sandomierza i Tarnobrzegu, wsławiony licznymi akcjami bojowymi. Był niezależną organizacją aż do podporządkowania się AK w czasie akcji „Burza” Jego założycielem i dowódcą był do swej śmierci Władysław Jasiński, ps. „Jędruś”.

6. “Jędrusie” wywodzili się z organizacji „Odwet”, która od 1940 roku wydawała gazetę o tej samej nazwie. Po rozbiciu “Odwetu” przez Gestapo tytuł przejął ZWZ/AK, a od 1943 znów “Jędrusie”. W piśmie przekazywano wiadomości z zachodnich stacji radiowych i inne informacje ku pokrzepieniu serc.

7. Nowy parafialny kościół w Sulisławicach, również pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowano w latach 1871-88 w stylu neogotyckim. Wewnątrz zwraca uwagę polichromia w stylu ludowym.

8. Najważniejszym obiektem, który „przewędrował” ze starego kościoła jest pochodzący z połowy XV wieku obraz Matki Boskiej Bolesnej, uznawany za cudowny i otoczony kultem. Sulisławicka świątynia otrzymała tytuł Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Misericordia Domini.

9. Obraz wkomponowano w neogotycki ołtarz. Do Sulisławic przybywają corocznie pielgrzymki ze Staszowa i Połańca.

Leave a Reply:

You don't have permission to register