Zwiedzaj z SKPT – Frombork
Lato dawno za nami, warto jednak, przynajmniej na zdjęciach, wrócić do nadmorskich klimatów. Dziś zapraszamy Państwa do Fromborka, który, choć mały, zdecydowanie wart jest odwiedzenia z uwagi na liczne, czasem nie całkiem oczywiste atrakcje.
Główna przyczyną, dla której turysta jedzie do Fromborka, jest fakt, że mieszkał i pracował tu Mikołaj Kopernik. Astronom jest pochowany w podziemiach widocznej na zdjęciu archikatedry pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, wybudowanej w XIV w. Niedawno odkryto miejsce jego pochówku oznaczone obecnie nowym epitafium. Poza tym w katedrze możemy oglądać elementy gotyckie, barokowe jak również neobarokowe, pochodzące z końca XIX w. W skład zespołu katedralnego wchodzą również wieża, w której mieszkał Kopernik, oraz kanonie i pałac biskupi.
Obok imponującego kompleksu katedralnego mamy we Fromborku jeszcze kościół farny pw św. Mikołaja, również czternastowieczny. Jego wyposażenie zostało zniszczone w czasie działań wojennych w 1945 roku, do 2002 r. budynek był kotłownią, zachowały się w nim jednak elementy oryginalnych sklepień oraz drewniana dzwonnica z początku XVIII w.
Jak każde szanujące się średniowieczne miasto, posiadał Frombork swój szpital, mieszczący się kawałek za miastem. Obecnie pochodzący z XIV, a przebudowany w XVII w. budynek dawnego szpitala (pod wezwaniem, rzecz oczywista, św. Ducha) jest użytkowany przez Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i mieści fantastyczną wystawę poświęconą dawnej medycynie, a komu tego mało, ten może obejrzeć sobie pokrywające ściany oryginalne gotyckie freski.
Obecnie do Fromborka możemy dopłynąć wodolotem lub statkiem białej floty z leżącej po drugiej stronie Zalewu Wiślanego Krynicy Morskiej. Jeśli to zrobimy, pierwszym zabytkiem miasta będzie dla nas Wieża Wodna, drugi najstarszy w Europie obiekt tego typu, zbudowany w 1571 r., zaopatrujący w wodę pitną Wzgórze Katedralne, zaciągający wodę z rzeczki Baudy (woda z Zalewu Wiślanego jako słona nie nadawała się do picia).
Do niedawna alternatywnym sposobem dotarcia do miasta była kolej. Do Fromborka można było dotrzeć z Elbląga lub Braniewa, bardzo malowniczą Koleją Nadzalewową, zbudowaną w latach 1897-99 jako połączenie Elbląga z Królewcem. Obecnie na linii tej nie prowadzi się już przewozów pasażerskich ani towarowych, możemy jednak wciąż oglądać nawiązującą do historii miasta mozaikę na budynku dworca.
Frombork należy do najmniejszych miast naszego kraju. Już będąc częścią Prus, a potem Rzeszy, stracił znaczenie na rzecz nieodległych Braniewa i Elbląga, niemniej do dziś jest, mimo tego, że liczy tylko 2415 mieszkańców, stolicą diecezji warmińskiej (biskupi rezydują wszak w Elblągu lub Olsztynie). Z racji niewielkich rozmiarów, niewielki jest również rynek. Odnotujmy, że większość zabytkowej zabudowy została odbudowana na przełomie lat 60 i 70 w ramach akcji „1001-Frombork”, koordynowanej przez ZHP.
90% zabudowy Fromborka uległo zniszczeniu w wyniku działań wojennych w zimie przełomu lat 1944/45. Odcięte od reszty Niemiec okolice Królewca broniły się przed Armią Radziecką do maja 1945 roku, przy czym Frombork był jednym z miejsc koncentracji ludności cywilnej, uciekającej przez zamarznięty i bombardowany Zalew Wiślany w kierunku Bałtyku, gdzie ewakuację miały prowadzić niemieckie statki i okręty. Te dramatyczne wydarzenia upamiętnia pomnik u podnóża katedry.