
Zwiedzaj z SKPT – Wiskitki
Wiskitki to położona w województwie mazowieckim wioska licząca około 1400 mieszkańców. Wzmianki o istnieniu osady na tych terenach sięgają XIII wieku, jednak miasto lokował dopiero w 1595 roku król Zygmunt III Waza. Wcześniej Wiskitki pełniły funkcje dworu myśliwskiego polskich monarchów o czym przypomina herb miasta. Na polowania przyjeżdżali tutaj Władysław Jagiełło, Jan Olbracht i Zygmunt II August. Do czasu powstania Żyrardowa, Wiskitki pełniły funkcję centrum lokalnej administracji. W 1870 roku Wiskitki utraciły prawa miejskie, liczba ludności powoli zaczęła spadać.
W roku 1897, Wiskitki liczyły około 3600 mieszkańców. W czasie II wojny światowej lokalna społeczność pomniejszyła się o 1100 Żydów wywiezionych do getta warszawskiego. Obecnie Wiskitki zamieszkuje około 1400 osób.
Historyczna zabudowa Wiskitek składa się z rynku otoczonego pierzejami zwartej, jedno- i dwukondygnacyjnej zabudowy. Warto wspomnieć, iż ryneczek jest zaledwie o 30 metrów krótszy od Rynku Głównego w Krakowie, jednak węższy od niego o 155 metrów.
- Kościół pw. Wszystkich Świętych i św. Stanisława Biskupa. Obecny wygląd świątynia uzyskała w XIX w. w wyniku rozbudowy. Chociaż w Wiskitkach kościół istniał od XIV w. to murowana świątynia stanęła w miejscowości na przełomie lat 70. i 80. XVI w.
- W zewnętrznej ścianie prezbiterium można zobaczyć fragment odsłoniętego muru kościoła. Pochodzi on z czasów budowy świątyni z lat 70. XVI w., i chociaż dominującym wówczas stylem był styl renesansowy, to kościół w Wiskitkach powstał jeszcze w estetyce poprzedniej epoki – gotyku.
- W wielkich chaszczach nieopodal rynku można znaleźć ślady prawie półtorawiekowej historii wiskickich ewangelików. Parafia założona została w 1805 r. i w pewnym momencie podlegał pod nią Łowicz. Kościół został postawiony późno, dopiero w latach 50. XIX w. Jednak w samych Wiskitkach żyło wówczas już tylko pięć rodzin ewangelickich, zaś w odległym o 7 km Żyrardowie mieszkało ok. 1100 ewangelików. Je… Zobacz więcej
- Niedaleko dawnego rynku znajduje się plac po nieistniejącej już synagodze, gdzie koncentrowało się życie wiskickich Żydów.
- Wielokulturowego charakteru Wiskitek dopełnia cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Leżą tutaj żołnierze doby walk z 1914 r., kiedy wojska kajzerowskie prowadziły ofensywę w tym rejonie. Spoczywają tam głównie Rosjanie oraz mniejsza grupa Niemców.
- Panorama obecnych Wiskitek.