opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Jastrzębie-Zdrój

Jastrzębie-Zdrój

Zapraszamy na cotygodniowe piątkowe zwiedzanie online z SKPT. Dziś przyjrzymy się atrakcjom miasta kojarzonego z węglem, siatkówką, hokejem i brakiem kolei pasażerskiej. Zapraszamy do Jastrzębia-Zdroju.  Więcej wpisów http://skpt.om.pttk.pl/zwiedzaj-z-skpt/

Rozwój Jastrzębia-Zdroju związany był z odkryciem źródeł solankowych. Jednym z pierwszych obiektów jastrzębskiego uzdrowiska był widoczny na zdjęciu Dom Zdrojowy z 1862 roku. Budynek znajduje się w sercu Parku Zdrojowego – wizytówki miasta – miejscu, gdzie wciąż można poczuć uzdrowiskowy charakter miejscowości..

Naprzeciwko Domu Zdrojowego w Jastrzębiu-Zdroju stoi charakterystyczny zielony budynek z wieżą pośrodku, w której w czasach uzdrowiska znajdował się zbiornik na solankę. Dziś mieści się w nim Galeria Historii Miasta.

Na terenie Parku Zdrojowego w Jastrzębiu-Zdroju zobaczyć można pomnik upamiętniający śmierć 15 więźniów podczas marszu śmierci. To jedno z dwóch upamiętnień miejsc pochówku więźniów ewakuowanych z KL Auschwitz przez Pszczynę do Wodzisławia Śląskiego. Od 17-21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów w pieszych kolumnach ewakuacyjnych.

Najstarszym zabytkiem miasta jest kościół pw. św. Barbary i Józefa. Został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku w Jedłowniku (dzielnicy Wodzisławia Śląskiego). Kościół został przeniesiony na osiedle Przyjaźń w Jastrzębiu-Zdroju, pierwszym osiedlu stworzonym na potrzeby otwierających się kopalni węgla kamiennego. 

Widoczny na zdjęciu pomnik upamiętnia wydarzenia związane z podpisaniem porozumień jastrzębskich. W 1980 roku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i Komisja Rządowa podpisały porozumienie, w którym zawarto 21 postulatów. Wśród nich wolne soboty, wzrost zarobków, płaca minimalna i ograniczenie administracji państwowej.

Oddalmy się od centrum Jastrzębia-Zdroju, pozostając w jego granicach. W dawnej wsi Borynia zobaczyć można malowniczy pałac z drugiej połowy XVIII wieku. Właścicielem okolicznych ziem był wtedy Jan von Schlutterbach, austriacki szlachcic. Po I wojnie światowej w pałacu urządzono szkołę, a dziś znajduje się tam hotel i restauracja. 

Inną wsią włączoną do Jastrzębia-Zdroju w latach 70-tych jest Szeroka. Na zdjęciu szerocki kościół pw. Wszystkich Świętych. Budynek pochodzi z 1803 roku, choć historia parafii jest o wiele dłuższa i sięga XIII wieku. 

We wsi Szeroka w Jastrzębiu-Zdroju urodził się Henryk Sławik, polityk i działacz społeczny, który przebywając na Węgrzech w czasie II wojny światowej, organizował fałszywe dokumenty i katolickie metryki chrztu polskim Żydom. Szacuje się, że wraz ze swoimi współpracownikami uratowali około 5 tysięcy osób. Został odznaczony Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata w 1977 roku.

Jastrzębie-Zdrój zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu największych miast w Polsce bez kolei pasażerskiej. Nie oznacza to jednak, że kolei w Jastrzębiu nigdy nie było. Żelazny Szlak Rowerowy to trasa powstała w 2020 r., która wykorzystuje fragmenty rozebranych linii kolejowych Orzesze-Wodzisław Śląski i Jastrzębie-Zdrój-Zebrzydowice.

Jednak najbardziej osobliwą ,,atrakcją” Jastrzębia-Zdroju, która zapewniła miastu swoje 5 minut w telewizji, radiu, a nawet mem pt. ,,tak, to stoi w Polsce” jest dom na bloku przy ulicy Północnej. Zaczęto go budować w latach 90-tych, lecz nigdy nie został dokończony ani zamieszkany.

Leave a Reply:

You don't have permission to register