
12
marzec
Zwiedzaj z SKPT: Wzgórze św. Wojciecha w Poznaniu
Prezentacja miasta tak bogatego w atrakcje wychodziłaby poza ramy naszego cyklu; ograniczymy się jednak do jednej, rzadko odwiedzanej przez turystów części – do Wzgórza Świętego Wojciecha.
W średniowieczu była tu siedziba książęca, później odrębne w stosunku do Poznania miasto. Zostało do niego przyłączone dopiero w 1797 roku. Oprócz XIX- i XX-wiecznej zabudowy znajdziemy tu kilka cennych obiektów:
- Barokowy kościół św. Józefa w Poznaniu powstał w II. poł. XVII wieku dla karmelitów bosych. Architektem był Krzysztof Bonadura starszy. Świątynia powstała w miejsce zburzonego przez jezuitów kościoła braci czeskich. W XIX wieku służył luteranom, zaś od 1918 roku ponownie należy do katolików. W 1945 do klasztoru powrócili karmelici.
- Wyposażenie wnętrza kościoła św. Józefa w Poznaniu jest w większości współczesne. Kościół jest diecezjalnym sanktuarium św. Józefa i jest to prawdopodobnie pierwsza świątynia w Polsce nosząca to wezwanie.
- Gotycki kościół św. Wojciecha w Poznaniu powstał w XV wieku na miejscu starszej kaplicy. Kościół nazywany jest poznańską Skałką ze względu na pochówki zasłużonych Wielkopolan, m.in. Józefa Wybickiego i Feliksa Nowowiejskiego
- Wnętrze kościoła św. Wojciecha w Poznaniu zdobią modernistyczne polichromie Antoniego Procajłowicza. XVI-wieczne rzeźby w ołtarzu głównym Wniebowzięcia NMP wiąże się z kręgiem Wita Stwosza.
- Witraż bł. Salomei w kościele św. Wojciecha w Poznaniu powstał według krakowskiego pierwowzoru projektu samego Stanisława Wyspiańskiego.
- Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, zwanym kiedyś starofarnym, spoczywa wiele znanych postaci, jak Cyryl Ratajski czy Stefan Cegielski.
- W pobliżu wejścia na cmentarz znajduje się Pomnik stulecia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Poznaniu. Głaz upamiętnia rocznicę powstania PTK oraz zasłużonych lokalnych działaczy organizacji.
- Na poznańskim Wzgórzu Świętego Wojciecha znajduje się również Pomnik Armii „Poznań” z 1982 roku. Polskich żołnierzy symbolizują jasne ostrosłupy – bagnety, a niemieckich najeźdźców pochylające się, ciemne słupy.