
12
marzec
Zwiedzaj z SKPT – Tomaszów Mazowiecki
Tomaszów Mazowiecki to relatywnie młode miasto, zawdzięczające swoje powstanie rewolucji przemysłowej. Tomaszów leży na styku trzech krain historycznych. Wbrew nazwie, są to Małopolska, Łęczyckie i Sieradzkie. Mimo niezbyt długiej historii, miasto posiada ciekawy zespół, głównie dziewiętnastowiecznych, zabytków.
- Zwiedzanie Tomaszowa Mazowieckiego zaczniemy od Placu Kościuszki, czyli rynku. Do lat 20. XX w. stała na nim cerkiew św. Mikołaja. W pierzejach rynku zachowało się sporo dziewiętnastowiecznych kamienic.
- Przy Placu Kościuszki w Tomaszowie Maz. znajduje się również ewangelicki kościół Świętej Trójcy. Klasycystyczny kościół wybudowano w latach 20. XIX w. z fundacji założyciela miasta, Antoniego Jana Ostrowskiego.
- Po latach służenia parafii polskokatolickiej, kościół Świętej Trójcy w Tomaszowie Maz. jest zdewastowany i pozbawiony dużej części wyposażenia. Okazjonalnie jest wykorzystywany na cele kulturalne.
- Gdy kościół Świętej Trójcy stał się za mały dla rosnącego zboru, ewangelicy z Tomaszowa Mazowieckiego wybudowali w latach 1897–1902 nowy, neogotycki kościół Zbawiciela.
- Jednym z najcenniejszych elementów ewangelickiego kościoła Zbawiciela w Tomaszowie Mazowieckim jest obraz Spotkanie Zmartwychwstałego z Marią Magdaleną, uważany często za ostatnie dzieło Wojciecha Gersona.
- Parafia rzymskokatolicka w Tomaszowie Mazowieckim od 1864 roku dysponuje kościołem św. Antoniego, znacznie przebudowanym pod koniec XIX w. w stylu neorenesansowym przez Konstantego Wojciechowskiego.
- Od 2016 tomaszowski kościół ma status sanktuarium św. Antoniego Padewskiego.
- Założony w 2000 roku Skansen Rzeki Pilicy jest muzeum pod gołym niebem eksponującym zabytki z regionu oraz wyłowione z wód Pilicy. Budynek stacji z Czarnocina jest cennym przykładem architektury kolejowej imperium rosyjskiego.
- Malowniczy rezerwat przyrody Niebieskie Źródła chroni źródła krasowe oraz otaczającą je przyrodę. W pogodne dni woda nabiera pięknego, niebieskiego koloru.
- Pałac Ostrowskich w Tomaszowie Mazowieckim pochodzi z 1812 roku, ale jego dzisiejszy, romantyczny kształt jest efektem wielu późniejszych przebudów. Dziś mieści się w nim Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego.