Kartka z kalendarza – 21 października
21 października 1897 roku otwarto gmach Panoramy przy ulicy Karowej. Budynek, zaprojektowany przez Karola Kozłowskiego, wziętego wówczas architekta, zbudowany został z myślą o ekspozycji panoramy malarskiej „Golgota” autorstwa Jana Styki. Styka specjalizował się w podobnym, monumentalnym malarstwie religijnym i patriotycznym, zresztą o dość dyskusyjnych walorach artystycznych. To właśnie jemu, według słów Franca Fiszera, miał ukazać się Chrystus i rozkazać „ty Mnie nie maluj na kolanach, ty Mnie maluj dobrze!”. Dzisiejsze zdjęcie przedstawia szkic do „Golgoty” ze zbiorów MN w Szczecinie.
W następnych latach w Panoramie wystawiano kolejne olbrzymie malowidła. Nieruchome obrazy nieuchronnie zostały wyparte przez ruchome, więc w roku 1913 w gmachu urządzono kino. W latach 20. i 30. w budynku działały również liczne teatry, niektóre całkiem efemeryczne. Kres istnieniu Panoramy przyniosła druga wojna światowa.
Warto jednak wiedzieć, że – w pewnym sensie – warszawska Panorama ma swojego następcę. „Golgota”, od której cała historia się rozpoczęła, jest dziś wystawiana w kalifornijskiej nekropolii Forest Lawn Memorial Park. Ten gigantyczny kompleks cmentarny mieści kilka kościołów i kaplic, muzea i wolnostojące dzieła sztuki. Jest miejscem pochówku wielu sław, by wspomnieć tylko Walta Disneya i Michaela Jacksona. Istotnym obiektem cmentarza jest „Hall of the Crucifixion”, wielki pawilon mieszczący malowidło Styki, reklamowane jako „największy obraz o tematyce religijnej na świecie”. Budynek ten można zobaczyć po adresem:
http://www.panoramio.com/photo/28504131 .
Zdjęcie: wikimedia.org