opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 23 grudnia

Kartka z kalendarza – 23 grudnia

23 grudnia 1832 roku urodził się w Warszawie Henryk Klawe, najbardziej chyba znany warszawski farmaceuta, założyciel firmy, która do dziś funkcjonuje jako Polfa Warszawa.

Rodzina Klawe przybyła do Warszawy z Bawarii na początku XIX w. Rodzice Henryka byli zamożnymi piekarzami. Klawe studiował na wydziale farmaceutycznym Akademii Medyko-Chirurgicznej i w 1858 roku otrzymał tytuł magistra farmacji. W roku 1868 przy swojej aptece przy pl. Trzech Krzyży utworzył laboratorium, które stało się zalążkiem przyszłej fabryki. Klawe wprowadza na warszawski rynek specyfiki wcześniej nieznane. Działa również naukowo, badania swe publikuje, przewodniczy też warszawskiemu Towarzystwu Farmaceutycznemu.

Jak to bywa, prawdziwą fortunę firma zbija na dostawach leków i środków opatrunkowych dla wojska podczas pierwszej wojny światowej. Dzięki temu w roku 1920 może powstać nowa fabryka przy ul. Karolkowej 22/24. Prowadzona przez synów Henryka, zostaje przekształcona w spółkę akcyjną Towarzystwo Chemiczno-Farmaceutyczne „d. Mgr Klawe” SA; akcje spółki dziś prezentujemy.

Podczas drugiej wojny światowej zakłady zostały przejęte przez władze okupacyjne, a w 1946 – znacjonalizowane.

Henryk Klawe zmarł 24 lutego 1926 roku, dożywszy imponujących 93 lat.

Ilustracja: Gabinet Numizmatyczny D. T. Marciniak.

Leave a Reply:

You don't have permission to register