Suwałki
Więcej wpisów http://skpt.om.pttk.pl/zwiedzaj-z-skpt/ Więcej wpisów http://skpt.om.pttk.pl/zwiedzaj-z-skpt/
Miasto znane jako polski biegun zimna, założone przez zakon kamedułów z pobliskiego klasztoru w Wigrach, zachowało wiele obiektów z pierwszej połowy XIX w.
Najokazalszym kościołem w Suwałkach jest konkatedra pw. św. Aleksandra. Wzniesiona została w stylu klasycystycznym według projektu Chrystiana Piotra Aignera z inspiracji gen. Józefa Zajączka. W 1919 roku w kościele odbyły się uroczystości włączenia Suwałk w granice Polski. W czasie II WŚ była to jedyna czynna świątynia rzymskokatolicka w mieście.
Suwałki w XIX w. były miejscem stacjonowania wielu pułków rosyjskich, oprócz koszar pozostały po nich również cerkwie prawosławne. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa to pierwotnie cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny (Sobór Uspieński). Od 1919 r służył młodzieży gimnazjalnej jako kościół katolicki.
Reprezentacyjną ulicą Suwałk jest dawny Prospekt Petersburski, dziś ul. Tadeusza Kościuszki. To przy niej znajduje się zbudowana na początku XX w. Resursa Obywatelska będąca siedzibą wielu stowarzyszeń i instytucji społecznych. To tutaj w 1919 gościł Naczelnik Józef Piłsudski. Obecnie budynek jest siedzibą Muzeum Okręgowego.
W Suwałkach w roku 1849 urodził się Alfred Wierusz-Kowalski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy ze szkoły monachijskiej. Znany z przedstawień koni oraz wilków w zimowym pejzażu. Jego obrazy możemy podziwiać w muzeum.
W 1834 na roku na rogu Rynku i Prospektu Petersburskiego (ul. T. Kościuszki) wzniesiono odwach, a w latach późniejszych przylegający do niego ratusz. Są one najbardziej reprezentacyjnymi obiektami Suwałk.
Suwałki to miejsce urodzenia Marii Konopnickiej (w 1842 r.) W kamienicy rejenta Jana Zapiórkiewicza wynajmowali mieszkanie rodzice późniejszej poetki, Scholastyka i Józef Wasiłowscy.
Czesława Miłosza kojarzymy raczej z Wilnem niż z Suwałkami. Jednak to w Suwałkach w latach 1926-1935 w kamienicy niedaleko rynku mieszkali rodzice poety Weronika i Aleksander wraz z jego młodszym bratem Andrzejem.
W Suwałkach musicie uważać pod nogi, bowiem w różnych miejscach możecie odnaleźć urocze skrzaty, bohaterów baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Szukając skrzatów podążycie szlakiem tematycznym „Krasnoludki są wśród nas”. Czy rozpoznajecie te postaci?