skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

12 września

12 września

12 września to m.in. rocznica bitwy pod Wiedniem, ale my napiszemy o wydarzeniu, które miało miejsce w Warszawie (choć wiele osób je z bitwą pod Wiedniem wiąże).

Tego dnia (choć raczej na pewno nie w 1683 roku) odsłonięto na Krakowskim Przedmieściu figurę Matki Boskiej Passawskiej, dzieło przypisywane Józefowi Szymonowi Bellottiemu, architektowi, którego rodzina ocalała z epidemii cholery, która wybuchła i grasowała w Warszawie w latach 1677-79.

Figura wzorowana jest na cudownym obrazie Matki Boskiej z sanktuarium w Passawie na granicy Austrii i Bawarii, który z kolei jest kopią malowidła z Innsbrucku, z roku 1537, autorstwa Lucasa Cranacha. Stoi na cokole z piaskowca, na którym umieszczone są łacińskie inskrypcje. Jedna z nich jest poświęcona Janowi III i jego zwycięstwu, druga – ocaleniu z cholery rodziny autora.

Sam obraz MB Passawskiej po bitwie pod Wiedniem stał się wielce czczonym w monarchii habsburskiej obrazem, z uwagi na to, że to w Passawie cesarz Leopold modlił się przed bitwą pod Wiedniem i to tej właśnie Najświętszej Panience przypisywany jest cud odparcia Turków (głupi Austriacy, każdy jeden wie, że to Lew Lechistanu).

Wszystkie opisywane wydarzenia połączono ze sobą na pomniku. Wyrzeźbioną jako wotum za ocalenie statuę ofiarowano królowi Janowi, a ten kazał ją ustawić na Krakowskim Przedmieściu niedaleko klasztoru bernardynów. A skoro tak, to umieszczono tam jeszcze inskrypcję poświęconą królowi. I wszystko do siebie pasowało, Sobieski, Bellotti oraz Maryja z Passawy.

Figurę każdy może sobie obejrzeć nieopodal kościoła św. Anny, zaś my pokażemy oryginalny obraz Cranacha, na którym wzorował się twórca rzeźby.

Leave a Reply:

You don't have permission to register