Kartka z kalendarza – 10 października
Obok PKiN czy schodów ruchomych wiodących na Plac Zamkowy Zwiazek Radziecki podarował Warszawie jeszcze jedną rzecz, świadczącą o jego zaawansowanych technologiach. W roku 1981, kiedy wielu mieszkańców Warszawy stało w kolejkach po podstawowe produkty spożywcze i zadawało sobie pytanie: „wejdą czy nie wejdą”, 10 października 1981 roku w nowej siedzibie TPPR przy Marszałkowskiej 115 otwarto trójwymiarowe kino Oka.
Wyświetlane tam filmy kręcono za pomocą stereoskopowej kamery systemu Stereo-70, a trójwymiarowe stawały się po włożeniu specjalnych okularów polaryzacyjnych. Była to jak na tamte czasy bardzo zaawansowana technika, choć w momencie otwierania sali kinowej na 350 miejsc traciła już na popularności. Sercem systemu była specjalna kamera nakładająca na siebie dwie klatki filmu.
Mimo że w Związku Radzieckim nakręcono sporo filmów w tej technice, repertuar Oki był dość skromny. Wyświetlano dwie trzydziestominutowe etiudy „Zabawy zwierząt” i „Parada atrakcji”, do tego dwa filmy przygodowe „SOS nad tajgą” oraz „Tajemniczy mnich”, a także ekranizację buriackiej baśni „Jeździec na złotym koniu”.
Kino działało przez 11 lat, zamknięto je, jak cały Dom Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, na początku roku 1992. Obecnie jego sala wykorzystywana jest przez Teatr „Capitol”.
Ilustracja: Irina Małyszewa jako Ai w „Jeźdźcu na złotym koniu” (niestety, u nas tylko w 2D); źródło: ay.by