opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 12 grudnia

Kartka z kalendarza – 12 grudnia

Socjalizm nad indywidualny wysiłek sportowca przedkładał sporty zespołowe lub imprezy masowe, zwłaszcza w pierwszym swoim okresie, do październikowej odwilży. I jakkolwiek nie było problemu z masowym sportem letnim, tak z zimowym – owszem. Narty były zbyt kosmopolityczne i burżuazyjne (a przy okazji drogie), postawiono więc na hokej na lodzie. Należy od razu dodać, że w tamtych czasach sport ten różnił się od tego, co znamy dziś – nawet na Igrzyskach Olimpijskich grano na naturalnym lodzie pod chmurką. Ale w Warszawie, jako że chodziło o prestiż, zdecydowano się na kryte lodowisko.

Do lat 50. Polska posiadała jeden kryty „tor lodowy” w Katowicach, zbudowany jako arena rezerwowa dla hokejowych MŚ w Krynicy. Powstał on w 1931 roku i otrzymał nazwę Torkat. I właśnie specjaliści z Katowic (a wówczas już Stalinogrodu) mieli zadbać o stronę techniczną przedsięwzięcia. O oprawę architektoniczna zadbał z kolei duet przedwojennych jeszcze architektów – małżeństwo Julian i Danuta Brzuchowscy. Ten pierwszy był zresztą również sędzią sportowym i działał w COS. Architekci nadali hali socrealizujacą lekko formę, choć trzeba im oddać, że zrobili to w sposób dość subtelny. Na lokalizację wybrano Agrykolę, z uwagi na istnienie tam już infrastruktury, bliskość stadionu WP oraz podobno dobrze wiejące wiatry.

Otwarcie hali miało miejsce 61 lat temu, 12 grudnia 1953. Uświetnił je mecz hokejowy pomiędzy stołecznym CWKS a Dynamem Weisswasser z NRD.

Ciekawostką jest zaś to, że nazwa nowego obiektu – TORWAR, jest zbudowana przez analogię do przedwojennego przecież TORKAT-u. Dobrze się to wpisywało w radzieckiego pochodzenia Bipromasze czy Maszynohurty. Per analogiam nazywano również kolejne oddawane sztuczne lodowiska – Wrocław dostał Torpiast, Opole Toropol, Bydgoszcz – Torbyd, a Toruń – tak tak – Tortor.

A sama Hala Torwar została w roku 1997 gruntownie zmodernizowana i przystosowana do organizacji innych imprez sportowych i koncertów.

Ilustracja: trening młodych łyżwiarzy na Torwarze, ok. 1960 roku, za NAC.

Leave a Reply:

You don't have permission to register