opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 15 kwietnia

Kartka z kalendarza – 15 kwietnia

15 kwietnia 1837 roku w podwarszawskich Morach (dziś w granicach dzielnicy Bemowo) urodził się Karol Machlejd, przemysłowiec i działacz społeczny.

Był potomkiem szkockiej rodziny MacLeodów. Jego przodek, Ian (1634–1694) opuścił rodzinną wyspę Skye i osiedlił się pod wirtemberskim Ludwigsburgiem, gdzie zajmował się wyrobem wina. Dziad Karola, Samuel (1770–1830) przybył do Polski w roku 1821. Ojciec, Jan Jakub, urodzony jeszcze w Niemczech, od 1855 prowadził już browar w Grochowie. Tam też praktykował młody Karol.

Zdobywanie szlifów piwowara Karol Machlejd połączył jednak z zaangażowaniem w powstanie styczniowe, co przypłacił kilkuletnią wycieczką w odległe zakątki Imperium Rosyjskiego. Po powrocie skupił się już na browarnictwie. W 1869 roku kupił dawny browar Sommera przy Chłodnej 45. Poddał go gruntownej modernizacji, wybudował wielką słodownię i rozpoczął biznesową ekspansję. Pod koniec stulecia firma zatrudniała niemal dwieście osób, dysponowała flotą własnych wagonów kolejowych a także – pierwszą w Królestwie – maszyną do automatycznego butelkowania piwa.

Machlejd posiadał również browary w Częstochowie i Ciechanowie. Ten drugi funkcjonuje do dzisiaj, a jego znak firmowy – lew trzymający kartusz – został wprowadzony właśnie przez Karola Machlejda. Zmieniły się tylko inicjały w kartuszu…

Choć Machlejd nigdy nie został takim potentatem, jak Jung czy Haberbusch&Schiele, jego produkty cieszyły się wielkim uznaniem i były uważane za piwa „z wyższej półki”. Powszechnym szacunkiem cieszył się też sam pan Karol. Zasiadał w Trybunale Handlowym. Pełnił funkcje prezesa: Rady Kasy Przemysłowców, Stowarzyszenia Pracowników Handlowych oraz starszego w Zgromadzeniu Piwowarów.

Pod koniec życia pan Karol zaprojektował i wybudował w Konstancinie willę, nazwaną na cześć zmarłej żony „Julia”, jeden z najlepszych i najlepiej zachowanych przykładów konstancińskich rezydencji warszawskiej burżuazji. Zmarł tamże w 1906 roku. Rodzinny interes przejęli synowie: Julian, Henryk i Karol. Kolejny syn, Artur, wżenił się w ród Ulrychów i zajął się ogrodnictwem.

Reklama prasowa browaru Machlejda z archiwumwoli.waw.pl.

Leave a Reply:

You don't have permission to register