opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 18 grudnia

Kartka z kalendarza – 18 grudnia

Nie ma w Warszawie wielu wzniesień. De facto jedno może być zauważalne w codziennym życiu – skarpa wiślana. To wzniesienie wyraźnie oddziela górną, historycznie zamożniejszą część miasta od dolnej, (do pewnego momentu) często zalewanej powodziami i biednej. Ale przyszedł ten dzień, kiedy nadwiślańska część Warszawy miała zostać nieco dowartościowana. Szczególnie w momencie, w którym na Czerniakowie zostało zbudowane Miasto Ogród.

Jedna rzecz to fakt, że Sadyba została zaprojektowana zgodnie z ideą miasta ogrodu, inna zaś to to, że każdy nowy obszar zurbanizowany potrzebuje komunikacji. I tak, 18 grudnia 1927 roku, osiemdziesiąt osiem lat temu powstała linia o numerze 2A, łącząca Plac Muranowski z przystankiem „Czerniaków Miasto Ogród. Tramwaj jeździł co 18 minut i trasa wiodła przez Dzielnicę Północną, Krakowskie Przedmieście i Nowy świat, aby przy Książęcej zjechać na dół i kontynuować Czerniakowską i Powsińską.

Jako 2A tramwaj jeździł z przerwami około 10 lat. Z czasem niepotrzebnym okazało się rozróżnienie na 2 i 2A, potem oznaczenie literowe wróciło żeby zaznaczyć inną trasę oraz jej okresowość (kursował wtedy w godzinach 12-20) aż w końcu od maja do sierpnia 1937 linia kursowała jedynie w niedziele i święta w pogodne dni. Później została zlikwidowana.

W dzisiejszej sieci tramwajowej łatwo zauważyć, że po pierwsze nie ma linii 2A, a po drugie nie ma linii, które łączyłyby to co jest pod Skarpą z tym co na jej szczycie. Tramwaje nie jeżdżą ani Książęcą ani żadną inną ulicą w dół Skarpy. Dlaczego? Przez tę zależność od warunków pogodowych. Niezbyt duże wzniesienie dla tramwajów okazują się wystarczającym problemem, szczególnie w deszczowe dni. Jednak czas płynie a mieszkańców dzielnic „dolnej” Warszawy przybywa. Od jakiegoś czasu głośno mówi się o projekcie nowej linii tramwajowej na Wilanów. Wszystkie sześć planowanych tras prowadzi w dół Skarpy ulicą Spacerową. Miejmy nadzieję, że w przeciągu najbliższych lat okaże się, czy technologicznie poradzimy sobie z podjazdem pod tę jedną z mniej stromych dróg w górę Skarpy.

Na zdjęciu z NAC tramwaj linii 2A w listopadzie 1931, podczas wielkiego strajku tramwajarzy.

Leave a Reply:

You don't have permission to register