opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 20 lutego

Kartka z kalendarza – 20 lutego

20 lutego 1942 roku to umowna, choć prawdopodobna data śmierci ks. Juliusza Burschego, biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Bursche pochodził z rodziny pastora ze Zgierza. Praktycznie całe życie związał jednak z Warszawą, z przerwą na studia w Dorpacie (dziś Tartu) i krótkie pastorowanie w Wiskitkach. Służbę w warszawskiej parafii Św. Trójcy rozpoczął w 1888 roku i dość szybko obejmował kolejne stanowiska, by w roku 1905 zostać superintendentem (zwierzchnikiem) Kościoła luterańskiego w Królestwie Polskim.

W okresie międzywojennym konsoliduje Kościoły ewangelickie z różnych części odrodzonej Polski pod egidą Kościoła stołecznego i próbuje odnaleźć właściwą formułę jego działalności w skomplikowanej sytuacji narodowościowej i politycznej. Ma zresztą bardzo zdecydowane poglądy, związane z obozem piłsudczykowskim. Ostro zwalcza wpływy narodowego socjalizmu w polskim Kościele, co jak się okaże, przyniesie mu zgubę.

Tymczasem współtworzy Wydział Teologii Ewangelickiej na Uniwersytecie Warszawskim i doprowadza do unormowania sytuacji prawnej Kościoła na mocy odrębnej ustawy. Wprowadza ona urząd Biskupa Kościoła i w roku 1936 Bursche zostaje wybrany na to stanowisko.

Mając w Niemczech licznych wrogów, był w roku 1939 dla Gestapo jednym z ważniejszych „celów”. Został aresztowany 3 października w Lublinie i umieszczony w obozie Sachsenhausen (również wraz z opozycyjnymi duchownymi niemieckimi, m.in. Martinem Niemöllerem). Wycieńczony i torturowany, zmarł najprawdopodobniej w szpitalu więzienia na berlińskim Moabicie.

Na osobisty rozkaz szefa SS, Heinricha Himmlera, prześladowania dosięgną całą rodzinę Bursche. W hitlerowskich więzieniach i obozach zginie jeszcze trzech jego braci i syn Stefan.

Symboliczny grób bp. Juliusza Burschego znajduje się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Prezentowany portret znajduje się posiadaniu parafii Św. Trójcy i jej zbiorów pochodzi dzisiejsza ilustracja.

Leave a Reply:

You don't have permission to register