Kartka z kalendarza – 22 stycznia

Nikt do końca nie jest pewien, ale najprawdopodobniej 22 stycznia 1957 roku miało miejsce chyba najbardziej tajemnicze zabójstwo początkowego okresu Polski Ludowej.

We wczesnych godzinach popołudniowych tego właśnie dnia sprzed budynku LO im. św. Augustyna, należącego do Stowarzyszenia PAX, czyli koncesjonowanych przez władzę katolików, został uprowadzony Bohdan Piasecki, syn Bolesława, znanego przed wojną jako szef ONR – Falangi, najbardziej prawicowego i nacjonalistycznego ugrupowania Polski przedwojennej.

Piasecki w czasie wojny trafił do więzienia NKWD, skąd wyszedł jako przywódca kolaborujących z władzą komunistyczną środowisk katolickich. Dlatego też w akcję po porwaniu jego syna zaangażowano najwyższe czynniki państwowe. Dochodzenie było kierowane wielokrotnie na fałszywe tropy, a przez wielu było uważane za nie dość intensywne. Zagadka dalszych losów młodego Piaseckiego zakończyła się 8 grudnia 1958 roku, kiedy w piwnicy domu przy gen. Świerczewskiego 82A hydraulicy znaleźli ciało ofiary. Jej obrażenia sugerowały, że zmarła ona tego samego dnia, kiedy została porwana.

Prokuratura i SB miała wiele teorii na temat sprawców porwania. Najbardziej rozpowszechnioną była ta, że zrobili to funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa pochodzenia żydowskiego, mszczący się jakoby za przedwojenną działalność Bolesława. Inna sugestia dotyczyła wewnętrznych rozgrywek w obozie władzy i chęci zaszantażowania Piaseckiego. Mniej poważne teorie mówią o inspiracji ze strony środowisk katolickich nieidących po 1956 na ścisłą współpracę z władzami (grupa T. Mazowieckiego z tygodnika „Więź”) lub też o członkach działającego wciąż jeszcze podziemia.

Dochodzenie nigdy nie zostało zakończone w sensie znalezienia sprawcy, mimo że udało się szybko zidentyfikować i nawet aresztować kierowcę taksówki, Ignacego Ekerlinga, który wiózł Bohdana Piaseckiego z Mokotowa na Muranów i który miał wiele niejasnych powiązań z porywaczami i MSW.

Na zdjęciu (własnym) z prawej strony kamienica o adresie Al. Solidarności 82A, w piwnicy której znaleziono ciało Bohdana Piaseckiego.