opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 23 kwietnia

Kartka z kalendarza – 23 kwietnia

Kiedy Warszawa stała się miastem, w którym rezydowali królowie, okazało się, że Zamek Królewski latem mogliby zamieszkiwać jedynie ci, którzy stracili powonienie – zbyt bliskie sąsiedztwo warszawskiego wysypiska śmieci dawało się we znaki. Królowie zaczęli zatem szukać miejsc, do których mogliby przenieść się na ten newralgiczny okres. Oprócz tego, mocno anegdotycznego powodu, posiadanie rezydencji letniej było w modzie, głównie z jednego powodu – było wyznacznikiem statusu. A status jest najważniejszy!

Z tego właśnie powodu, dokładnie 338 lat temu, Jan III Sobieski zakupił ziemię, na której z czasem mógł powstać reprezentacyjny pałac i ogród. Operacji tej dokonał za pośrednictwem swojego przyjaciela i dworzanina, koniuszego koronnego Marka Matczyńskiego, który „ze skarbu własnego J. Kr. Mości” zapłacił ówczesnemu właścicielowi, Stanisławowi Krzyckiemu, sumę 43 tysięcy złotych „w dobrej monecie”. Dobra te dostały nazwę Villa Nova, wkrótce spolszczoną do obowiązującej do dzisiaj jako nazwa nie tylko kompleksu pałacowego, ale również całej, całkiem sporej dzielnicy.

Jednak zanim Wilanów stał się Wilanowem, w tej wlaśnie okolicy istniała jedna z najstarszych osad w okolicach Warszawy. Nosiła wtedy nazwę Milanów, wywodzącej się prawdopodobnie z imion typu Milosław czy Milobrat. W XIII wieku tereny te zostały nadane klasztorowi Benedyktynów z Płocka. W 1338 stały się własnością księcia Trojdena, tego, dzięki któremu Warszawa stała się miejscem procesów polsko-krzyżackich, wtedy jako miejsce neutralne, niezaangażowane bezpośrednio w konflikt z żadnej ze stron (Mazowsze było osobnym księstwem). Z czasem włości zaczęły przechodzić z arystokratycznych rąk do rąk. Byli nimi Milanowscy, Leszczyńscy, Krzyccy, a od 1677 roku Sobiescy.

Jak już wspomnieliśmy, wykupienie dóbr przez Jana III Sobieskiego zmieniło wiele, łącznie z ich nazwą. Zatem dzień 23 kwietnia 1677 roku otwiera nową kartę historii osady położonej na południe od Warszawy.

Na ilustracji portret Marka Matczyńskiego, za www.wilanow-palac.pl.

Leave a Reply:

You don't have permission to register