opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 25 marca

Kartka z kalendarza – 25 marca

Datę 25 marca 1992 r. nosi papieska bulla reorganizującą podział administracyjny kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Dokument ten zaczynający się od słów „Totus tuus Poloniae populus” (co można przełożyć jak „Cały Twój lud Polski”; zdanie to odnosi się do wspomnianej później w tekście Maryi). Z dotychczasowych 4 metropolii (Gnieźnieńskiej, Warszawskiej, Krakowskiej i Wrocławskiej), fragmentów dwóch kolejnych oraz samodzielnej Archidiecezji Poznańskiej zrobiło się 13 metropolii, liczba zaś diecezji i archidiecezji wzrosła do 41. Dla Warszawy zmiana ta była o tyle istotna, że dołączyła ona o ekskluzywnego grona miast będących siedzibą dwóch terytorialnych diecezji rzymskokatolickich – poza Warszawą należy do niego m.in. Nowy Jork. Podział warszawskiego kościoła na dwie jednostki powoduje niekiedy dość absurdalnie wyglądające sytuacje, np. w przypadku gdy jeden z ordynariuszy ogłosi dyspensę od postu, a drugi tego nie zrobi. Co jakiś czas w ramach ciekawostki wspominają o tym warszawskie bądź ogólnopolskie media, w doniesieniach o tym, że po jednej stronie Wisły post obowiązuje, a po drugiej nie (choć dyspensy biskup może udzielić nie tylko dla osób przebywających na swoim terytorium, ale też wyłącznie dla „swoich” wiernych, niezależnie od tego gdzie przebywają).

W każdym razie wtedy też do grona warszawskich katedr dołączył kościół pw. św. Michała i św. Floriana, a konkatedrą została świątynia p.w. Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Na biskupa diecezjalnego wyznaczono Kazimierza Romaniuka, którego wsparcie zapewniali biskupi pomocniczy w osobach Stanisława Kędziory i Zbigniewa Kraszewskiego. Jeśli chodzi zaś o dokładne granice nowego tworu kościelnego zachęcamy do sięgnięcia do fragmentu oryginalnej wersji dokumentu, który podajemy poniżej:

Noviter condita sedes Varsaviensis-Pragensis, cum ecclesia cathedrali S. Floriani in urbe Warszawa-Praga et cum concathedrali sub titulo Matris Dei Victoriae in eadem urbe, hos habebit decanatus: Anin, Brodno, Grochow, Praga (in urbe); Jadow, Legionowo, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Radzymin, Rembertow, Siennica, Stanisławów, Wołomin, et Nowy Dwór Mazowiecki sed cum solis paroeciis: Św. Michała Archanioła et Św. Ap. Piotra i Pawła (extra urbem); atque paroeciam Rybienko Leśne itemque pagos: Arciechow, Kania Polska, Myszyniec, Popielarze et Zegrze Południowe, de dioecesi Plocensi.

Dla ułatwienia załączamy mapkę z diecezja.waw.pl.

Leave a Reply:

You don't have permission to register