opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 26 czerwca

Kartka z kalendarza – 26 czerwca

Mówią, że nie od razu Rzym zbudowano, ale zawsze od czegoś trzeba zacząć. Kiedy mowa o budynkach dla instytucji publicznych, zaczyna się od poszukiwania inwestorów, odpowiedniego miejsca i projektu, który spełni wszystkie oczekiwania. Jeśli to wszystko się uda, można przystąpić do realizacji.

Osiem lat temu, 26 czerwca 2007 roku, położony został kamień węgielny pod budowę – wtedy jeszcze – Muzeum Historii Żydów Polskich. Pierwszym pomysłem twórców Muzeum było nawiązanie współpracy ze światowej sławy architektem polsko-żydowskiego pochodzenia – Frankiem O. Gehrym. Jednak ta współpraca nie skończyła się pomyślnie. Postawiono więc na międzynarodowy konkurs architektoniczny, w którym, dość niespodziewanie, wygrał projekt fińskiego twórcy, Rainera Mahlamäkiego. Było to jego pierwsze międzynarodowe zwycięstwo. Jednak jeśli spojrzeć na wszystkie prezentowane prace, ta była wyraźnie najlepsza.

Realizacja projektu trwała kolejnych sześć lat. Budynek został oddany do użytku w 70 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jednak o pełnym ukończeniu muzeum, tym razem nazywającego się Polin Muzeum Historii Żydów Polskich, możemy mówić dopiero od 28 października zeszłego roku.

Wszystkim tym, którzy nie widzieli jeszcze wystawy głównej, albo chociaż samej architektury budynku, polecamy wybrać się do Muzeum w wolnej chwili. Warto również pamiętać, że w czwartki wstęp na wystawę główną jest darmowy!

Ilustracja: wikimedia.org

Leave a Reply:

You don't have permission to register