opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 28 listopada

Kartka z kalendarza – 28 listopada

28 listopada 1942 roku patrolujący okolice Dworca Zachodniego granatowi policjanci znaleźli ciało, które okazało się ciałem Marcelego Nowotki – członka tzw. I Grupy Inicjatywnej PPR. Zmarł on od ran postrzałowych kilka godzin wcześniej.

I tyle jest pewne w tej całej historii. Bo jeśli zaczęliście sobie zadawać klasyczne pytanie „kto zabił”, to nie wiadomo.

Komuniści oskarżyli o zbrodnię „sikorszczaków” czyli AK, ale że to była tylko propaganda, w którą sami nie wierzyli, to przeprowadzili swoje dochodzenie, które wykazało, że Nowotkę kazał zastrzelić Bolesław Mołojec, kolega tegoż z Grupy Inicjatywnej i zrobił to sam, albo z pomocą brata, Zygmunta. Na wszelki wypadek kazano zlikwidować obu. Ale nie ma pewności czy to zrobili oni, bo dochodzenie wewnętrzne nigdy nie zostało ujawnione w szczegółach.

Wersja z AK jest mało prawdopodobna, ponieważ w tamtym okresie akowcy jeszcze lekceważyli komunistyczną dywersję i podziemie. Zresztą nigdy z nim nie weszli w otwarty konflikt.

Jest jeszcze wersja, że to Niemcy, ale ta nie jest na poważnie badana.

Jak by nie było, Nowotko nie żył i był wykorzystywany do budowy mitu konspiracji PPR w Warszawie. Otrzymał nowowytyczoną w miejscu ruin getta ulicę (Nowomarszałkowską, ob. Andersa), był też upamiętniony kamieniem z popiersiem na osiedlu za Żelazną Bramą (w parczku koło Hal Mirowskich).

A każdy kto pamięta czasy gdy w PRL i na początku III RP używano monet, pamięta pewnie prezentowane przez nas wielkie i ciężkie 20 zł z Nowotką na rewersie.

Zdjęcie: numizmatyczna.wikia.com

Leave a Reply:

You don't have permission to register