Kartka z kalendarza – 28 lutego
29 lutego 1848 roku urodził się w Warszawie Władysław Marconi, architekt i konserwator, absolwent petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Z braku tej daty w tegorocznym kalendarzu przypominamy jego sylwetkę już dzisiaj.
Tak jak jego ojciec, Henryk, zdominował warszawską architekturę połowy XIX wieku, tak Władysław był jednym z najaktywniejszych twórców przełomu stuleci. Jego najbardziej znane dzieła to Hotel Bristol i Kamienica pod Gigantami, ale zaprojektowane i przebudowane kamienice i gmachy publiczne można by wymieniać jeszcze długo.
Na podkreślenie zasługuje również działalność społeczna Władysława. Wydaje się, że żadne szacowne gremium, komitet czy stowarzyszenie, nie może się bez niego obyć. Był współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Współtworzył Koło Architektów – protoplastę Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zasiadał w komitecie budowy pomnika Adama Mickiewicza i był autorem jego rozplanowania i otoczenia. Był członkiem komitetu budowy Trzeciego Mostu (Mostu Poniatowskiego), komitetu kanalizacyjnego, komitetu szpitalnego, Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego…
Był w końcu konserwatorem zabytków. M.in. jemu zawdzięczamy „odkrycie” podupadłego Starego Miasta i pierwsze próby restauracji tamtejszych kamienic (Baryczkowskiej i Pod Św. Anną). restaurował również pałac Potockich i pałac w Wilanowie.
Jego synem był prof. Bohdan Marconi, malarz i konserwator malarstwa.
Władysław Marconi zmarł 4 czerwca 1915 i pochowany jest w rodzinnym grobowcu na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie (miejsce I/6/29).
Ilustracja: Stolica 1/1963, za pamiecmiasta.pl