Kartka z kalendarza – 28 stycznia

Przyjście na świat w Polsce miewa tę przykrą konsekwencję, że nawet kiedy jest się pierwszym, i tak zostaje się drugim. A o drugich świat nie pamięta…

My zatem przypomnimy. 28 stycznia 1867 w Lebiedziowie na Lubelszczyźnie urodził się Antoni Leśniowski, lekarz chirurg, który jako pierwszy opisał nieswoiste zapalenie jelit, znane w Polsce jako choroba Leśniowskiego-Crohna, a na świecie – po prostu jako choroba Crohna.

Leśniowski ukończył studia lekarskie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Staż odbył w Berlinie, po czym powrócił do Warszawy i to w naszym mieście spędził resztę życia. Pracował w Szpitalu Dzieciątka Jezus, później w Zakładzie Chirurgiczno-Ginekologicznym, którego był współwłaścicielem. U szczytu kariery kierował uniwersyteckimi oddziałami klinicznymi w warszawskich szpitalach, był też dziekanem Wydziału Lekarskiego UW.

W 1903 roku Leśniowski przedstawił na posiedzeniu Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego preparat jelita ze zmianami zapalnymi, opisał je też w lokalnej prasie naukowej. Bardziej szczegółowy – i o większym wpływie na naukę – opis dostarczył jednak w 1932 roku Burrill Bernard Crohn, lekarz pracujący w nowojorskim szpitalu Mount Sinai. Stąd też na świecie choroba znana jest po nazwiskiem tego drugiego medyka.

Leśniowski zmarł 8 kwietnia 1940 w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Ilustracja: liversymposium.wordpress.com