skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 29 kwietnia

Kartka z kalendarza – 29 kwietnia

Tam, gdzie dziś znajduje się park o nazwie przez wielu podawanej błędnie w liczbie mnogiej, na początku XX wieku istniało Lotnisko Mokotowskie. Początkowo używane do celów hobbystycznych, w czasie I wojny przejęte zostało przez Niemców, którzy wyraźnie rozbudowali jego infrastrukturę. W czasach powojennych, od 1920 roku, Lotnisko Mokotowskie zaczęło przyjmować regularnie loty pasażerskie.

Jednak niedługo okazało się, że Pole Mokotowskie jest zbyt blisko centrum miasta, żeby zachować bezpieczeństwo i odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie. Dlatego też plan rozwoju miasta zakładał utworzenie trzech lotnisk: sportowego na Młocinach, wojskowego na Okęciu i komunikacyjnego na Gocławiu. Do realizacji lotniska na Gocławiu nigdy nie doszło, na Młocinach prace rozpoczęły się tuż przed II wojną światową i nigdy nie zostały ukończone. Za to budowa na Okęciu okazała się sukcesem. Rozpoczęta na początku lat 30., została ukończona w 1934 roku, a 29 kwietnia tegoż roku nowe lotnisko uroczyście otworzył prezydent Ignacy Mościcki. Szybko się okazało, że, z założenia wojskowe, lotnisko na Okęciu będzie musiało również przyjmować loty pasażerskie. W pierwszym roku działalności obsłużyło 10750 osób. Na wiele lat stało się jedynym warszawskim lotniskiem obsługującym ruch pasażerski.

Od tego czasu wiele się zmieniło. W 2001 roku lotnisku nadano imię Fryderyka Chopina, pod Warszawą powstało drugie lotnisko obsługujące niektóre loty pasażerskie do Warszawy, a liczba obsłużonych na Okęciu waha się w okolicach 10 milionów rocznie (w 2014 roku 10,59 mln).

Leave a Reply:

You don't have permission to register