opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 5 marca

Kartka z kalendarza – 5 marca

5 marca 1801 roku urodził się Ludwik Kaufmann, jeden z wybitniejszych warszawskich rzeźbiarzy doby późnego klasycyzmu.

Przyszły artysta urodził się w Rzymie i tam pobierał pierwsze nauki w pracowni swojego ojca. W latach 1818-1822 kształcił się w Akademii św. Łukasza w Rzymie pod kierunkiem samego Antonia Canovy. W 1823 roku wyjechał do Berlina, a stamtąd na prośbę Ludwika Michała Paca przybył do Warszawy, gdzie pracował do śmierci w 1855 roku.

Swoją pracownię prowadził w pałacu Karasia przy Krakowskim Przedmieściu. Do jego najbardziej znanych realizacji należy przede wszystkim fryz „Tytus Quintus Flaminius ogłaszający wolność miast greckich” nad bramą pałacu Paca na przy ulicy Miodowej. Ponadto Ludwik Kaufmann jest współautorem pomnika Natalii z Potockich Sanguszkowej w Natolinie, płaskorzeźby Geniuszy na Banku Polskim przy Elektoralnej, popiersia generała Józefa Zajączka, oraz popiersia Jana III Sobieskiego w Kaplicy Królewskiej Kościoła Kapucynów na Miodowej. Jednak najlepiej znanym warszawiakom dziełem Kaufmanna są zapewne personifikacje Wisły (na zdjęciu, za wikimedia.org) i Bugu, ustawione na tarasie Pałacu na Wodzie, powstałe ok. roku 1840, a ustawione tam w 1885.

W twórczości Kaufmann nawiązywał do wzorów antycznych oraz dzieł swojego mistrza Antoniego Canovy. Poza rzeźbą pomnikową i portretową Kaufmann wykonywał także elementy wystroju wnętrz. Po śmierci w 1855 roku został pochowany na warszawskich Starych Powązkach w kwaterze 25, rząd 4, miejsce 6.

Leave a Reply:

You don't have permission to register