opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 8 stycznia

Kartka z kalendarza – 8 stycznia

Większość z naszych Czytelników kojarzy z pewnością odbywające się w Warszawie Hołdy Pruskie oraz fakt, że w latach 1525-1657 Rzeczpospolita miała lennika w postaci Prus Książęcych. Często jednak zapomina się o drugim lenniku, który pozostawał w zależności od Polski praktycznie niemal do końca jej obecności na mapie. Zakon Kawalerów Mieczowych, bo o nim mowa, również zdecydował się na sekularyzację i oddał się pod opiekę i w zależność lenną od króla polskiego.

Dziś wspominamy przedostatni z hołdów lennych, jaki widziała Warszawa. Był to hołd o tyle ciekawy, że miał miejsce w skomplikowanej sytuacji politycznej, którą również tutaj opiszemy. Suwerenem przyjmującym hołd był August III, a lennikiem – jego syn Karol Krystian.

W tym miejscu kilka słów na temat Księstwa Kurlandii i Semigalii, bo taką nazwę dawne włości Kawalerów Mieczowych przyjęły. Było ono rządzone dziedzicznie przez potomków ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu – rodzinę Kettlerów. Księstwo prowadziło w miarę niezależną politykę, w połowie XVII w. próbując nawet skolonizować Gambię (bez sukcesów) oraz Tobago (z sukcesami). Ostatni Kettler – Ferdynand – zmarł jednak bezpotomnie w 1737 roku i tę sytuację natychmiast wykorzystała mająca już wcześniej spore wpływy w Kurlandii Rosja, wymuszając wybór na księcia faworyta carycy Anny Iwanowny, Ernesta Jana Birona.

Po śmierci carycy Biron spróbował sięgnąć po tron rosyjski, przez co popadł w niełaskę i został zesłany, a w Kurlandii zapanowało trwające 18 lat bezkrólewie. W końcu następczyni Anny zdecydowała się na desygnowanie na kurlandzki tron Karola Krystiana Wettyna. I jego właśnie hołd wobec zwierzchnika lennego odbył się w Warszawie dnia 8 stycznia 1760 roku.

Karol Krystian rządził w Mitawie jedynie do 1763 roku. Wobec śmierci Augusta III i desygnowania na tron Stanisława Augusta utrzymywanie Sasa w Kurlandii przestało opłacać się Rosji i na tron księcia Kurlandii wrócił przywołany z zesłania Biron. W rękach rodziny Bironów Kurlandia zostawała aż do III rozbioru Polski, kiedy to weszła w skład Imperium Rosyjskiego. A nasz bohater, widoczny na portrecie autorstwa Pietro Rotariego (w stroju koronacyjnym, z Orderem Orła Białego, za wikimedia.org) zmarł w Dreźnie po nieudanych próbach odzyskania dla Wettynów któregoś z utraconych tronów.

Leave a Reply:

You don't have permission to register