opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Nowy Targ

Nowy Targ

W dzisiejszej relacji chcemy przybliżyć wam stolicę Podhala: Nowy Targ, potocznie zwaną przez górali „Miastem”. Oficjalnie Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ, główny ośrodek handlowy i komunikacyjny Podhala oraz stolica regionu. Więcej wpisów http://skpt.om.pttk.pl/zwiedzaj-z-skpt/

Nowy Targ posiada, jak przystało na miasto żyjące z handlu, rozległy rynek. Przez stulecia pełnił on rolę placu handlowego dla odbywających się tu targów. Pośrodku rynku znajduje się zabytkowy ratusz pochodzący z XIX wieku. Jest budynkiem dwukondygnacyjnym, posiadającym na froncie wieżę zakończoną hełmem i iglicą.

Kościół cmentarny św. Anny pochodzi zapewne z XV wieku. Lokalna tradycja głosi, że został ufundowany już w 1219 r. przez zbójców, którzy zrabowany na Węgrzech obraz św. Anny umieścili w ołtarzu. 

Szlak Nowotarskiej Owcy – Na Podhalu tradycje pasterskie sięgają przełomu XVI i XVII w. Aluminiowe rzeźby są autorstwa Michała Batkiewicza. Mają podkreślać tradycyjny charakter Podhala. 

Na terenie dzisiejszego lotniska pod koniec XIX w. znajdował się poligon austriackiej artylerii fortecznej. Lotnisko sportowe w miejscu dawnego poligonu otwarto w 1930 roku. W czasie II wojny światowej było wykorzystywane przez Luftwaffe do akcji przeciwko gorczańskim partyzantom. 8 czerwca 1979 r. podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II odprawił mszę dla ponad miliona wiernych.

Rezerwat „Bór Na Czerwonem” o pow. 2 ha został utworzony w 1925 roku. Jest to jedyny rezerwat torfowiskowo-leśny w polskiej części Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, obfitującej w torfowiska. Zachowały się w nim biocenozy leśne, przejściowe i torfowiskowe. Nazwa pochodzi od rodzaju glonu Zygonium ericetorum, którego plecha w okresie jesieni ma barwę czerwoną.

Lody nowotarskie zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych. Na obecną chwilę w Nowym Targu serwują je cztery lodziarnie. W połowie ubiegłego wieku wyrabiano je kręcąc ręcznie w naczyniach obłożonych lodem wykutym z rzeki Dunajec i przechowywano w piwnicy.

Leave a Reply:

You don't have permission to register