Zwiedzaj z SKPT: Bielsko
Bielsko-Biała to dziś jedno miasto, jednak nie trzeba bardzo bystrego oka, by dostrzec, że dwa połączone siedemdziesiąt lat temu organizmy wciąż posiadają swoją odrębność i specyfikę. Pokażemy je więc osobno, a zaczniemy od starszego: Bielska. Więcej wpisów http://skpt.om.pttk.pl/zwiedzaj-z-skpt/
Jeśli przyjedziemy do Bielska koleją, a dlaczegóżby nie przyjeżdżać koleją, zwiedzanie zaczniemy już od dworca. Wybudowany w 1890 r., a odnowiony w 2001 r., uważany jest za jeden z najpiękniejszych, zabytkowych dworców kolejowych w Polsce.
Najbardziej chyba rozpoznawalnym zabytkiem Bielska jest zamek Sułkowskich, średniowieczna warownia, przebudowywana w kolejnych wiekach na arystokratyczną rezydencję, strzegąca wstępu na Stare Miasto.
Zamek Sułkowskich jest główną siedzibą Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Muzeum udostępnia zarówno historyczne wnętrza, jak i zbiory sztuki oraz ekspozycje poświęcone dziejom regionu. Można również dotrzeć do najstarszych, jeszcze średniowiecznych, partii tego obiektu.
Katedra św. Mikołaja w Bielsku jest równie stara, jak samo miasto, choć jej dzisiejsza forma jest efektem wczesnomodernistycznej przebudowy z lat 1909–1912. Godność katedry świątynia otrzymała niedawno, dopiero w 1992 roku.
Jeszcze kilkanaście lat temu bielskie Stare Miasto, zaniedbywane przez dekady, sprawiało dość przygnębiające wrażenie. Dziś rynek jest już zrewitalizowany (w obowiązującym stylu granitowo-fontannowym), jednak przyległe uliczki i zaułki wciąż mogą przyciągać romantyków i turpistów.
Bielsko jest jednym z głównych ośrodków luteranizmu w Polsce. Znajdują się tu dwie parafie ewangelicko-augsburskie (a trzecia w Białej), siedziba biskupa diecezji cieszyńskiej oraz jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra. Ewangelicka dzielnica na obrzeżu Starego Miasta nosi nazwę Syjonu.
Historia Bielska to również historia przemysłu. A ten, jak zwykle, rozwijał się na początku na bazie skromnego rzemiosła; w przypadku tego miasta – tkackiego. Jednym z ciekawszych zabytków jest pochodzący z XVIII wieku Dom Tkacza.
W odbudowanym po pożarze Domu Tkacza mieści się oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Ekspozycja prezentuje dom i warsztat XIX-wiecznego mistrza-sukiennika.
Przemysł włókienniczy w Bielsku potrzebował zaplecza w postaci przemysłu maszynowego, a na jego bazie z kolei mógł powstać przemysł motoryzacyjny. Większość Polaków kojarzy więc Bielsko-Białą z popularnymi “Maluchami”. Dzieje przemysłu w mieście przedstawia Stara Fabryka – oddział Muzeum Historycznego.
Prosperujące miasto potrzebowało reprezentacyjnych gmachów. Jednym z nich był wybudowany w 1893 roku hotel “Kaiserhof”, przemianowany w 1922 na “Prezydent”, na cześć Gabriela Narutowicza. Budynek do dziś pełni swoją funkcję, już jako bardziej kosmopolityczny, czterogwiazdkowy “President”.