Zwiedzaj z SKPT: Sochaczew
Zapraszamy do e-zwiedzania Sochaczewa z SKPT.
Rynek w Sochaczewie. To jedno z tych miast, z którymi obie wojny światowe nie obeszły się łaskawie. Front zatrzymywał się tu w 1914-15 i we wrześniu 1939 r. podczas Bitwy nad Bzurą. Walkom tym m.in. poświęcone jest muzeum w widocznym tu ratuszu z 1828 r. proj. Bonifacego Witkowskiego. Nowy kościół parafialny wg projektu Mieczysława Gliszczyńskiego to już lata 60.
Sochaczewski zamek jest dziś ruiną, ale niegdyś był jedną z siedzib książąt mazowieckich. W miejscu drewnianej warowni wystawiono murowany zamek już w XIV w., a więc wcześniej niż w Ciechanowie lub Warszawie. Rozbudowany już w czasach nowożytnych i te fragmenty możemy oglądać. Potop szwedzki, próba restauracji w k. XVIII w., a później służył już tylko jako rezerwuar materiałów budowlanych.
Sochaczewski zamek, choć świetnie położony, na wzgórzu ponad Bzurą, miał sporą wadę. Nie było w nim studni.
Sochaczew był miejscem uchwalenia w 1377 r. pierwszego kodeksu prawa na Mazowszu, zastępującego prawo zwyczajowe. Zakazano m.in. rodowej zemsty. Po włączeniu do Korony niektóre zapisy stały się podstawą „exceptów mazowieckich”, czyli formy prawa dzielnicowego. Prezentowany w ratuszu „klocek” to zbiór dokumentów urzędowych z przepisami głównie z l. 1633, 1638, 1639, w tym postanowieniami dotyczącymi Sochaczewa.
Może właśnie w Sochaczewie rozpoczęła się epoka rozbicia dzielnicowego? Według przekazu jednego z kodeksów Rocznika świętokrzyskiego nowego w stojącym być może w tym miejscu klasztorze benedyktynów Św. Trójcy w Sochaczewie, miał umrzeć w 1138 r. Bolesław Krzywousty.
Najstarszy kościół Sochaczewa w dawnej podmiejskiej wsi, Trojanowie, to skromna wiejska świątynka barokowa z 1783 roku. Moda na klasycyzm dopiero później dotrze na mazowiecką prowincję.
Miejskie kramnice z epoki Królestwa Kongresowego to ciekawy przykład budynku użyteczności publicznej sprzed dwóch stuleci. Z lat 1828–1833 pochodzi jedynie parter obecnego budynku. Kolejne kondygnacje przyrastały w 1914 i na pocz. XXI wieku.
Największą atrakcją Sochaczewa jest chyba jednak kolejka wąskotorowa, pamiątka walk I Wojny, przekształcona później w cywilną. Muzeum Kolei Wąskotorowej gromadzi mnóstwo eksponatów, także taboru, z ciekawostkami w rodzaju Warszawy na szynach. Co ważne – ruchomego. W weekendy kursują pociągi do Wilcz Tułowskich w Puszczy Kampinoskiej.
Pałac na Czerwonce proj. Hilarego Szpilowskiego z pocz. XIX w. to jeden z kilku dworów na terenie miasta, które rozszerzyło się o okoliczne wsie.