opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Zwiedzaj z SKPT – Zakopane

Zwiedzaj z SKPT – Zakopane

Zimowa stolica Polski to miejsce, które budzi sporo emocji. Dla jednych szczyt kiczu, tandety i wszystkiego, od czego chcemy uciec, myśląc o urlopie w górach. Dla innych to obowiązkowy spacer po Krupówkach, zakupy i obiad w jednej z modnych knajp. Możemy podziwiać dach Polski z najwyższego szczytu Tatr lub wjechać kolejką linową na Gubałówkę (co bardziej wprawieni dusigrosze wybiorą 20 minutową wspinaczkę, by zaoszczędzić kilka złotych na piwko z widokiem na góry). A jeśli nie Rysy ani modne knajpy na Krupówkach, to co robić w Zako?

1. Można wybrać spacer szlakiem architektury drewnianej – największe skarby stylu zakopiańskiego znajdziemy spacerując wzdłuż ulicy Kościeliskiej, najstarszej w Zakopanem. Na zdjęciu willa Koliba, wg projektu prekursora tego stylu – Stanisława Witkiewicza. Obecnie mieści muzeum tatrzańskie im Tytusa Chałubińskiego.

2. Wspominając artystów z rodziny Witkiewiczów należy odwiedzić budynek teatru imienia syna – Stanisława Ignacego Witkiewicza, który w Zakopanem nie przebywał jedynie skuszony świeżym powietrzem i bliskością Tatr. To dostępność substancji odurzających, która wspomagała jego artystyczne wizje, dodatkowo kusiła artystę. Budynek teatru oraz jego otoczenie przedstawia obrazy i rzeźby nawiązujące do twórczości Witkacego.

3. Dworzec PKP Zakopane nie jest specjalnie wybitnym budynkiem ze względu na swoje walory architektoniczne. Fascynująca jest za to jego lokalizacja – tutaj kończy się Polska, stąd już dalej nie pojedziemy. Przerazeni perspektywa wielogodzinnego stania w korku na Zakopiance turyści wybierają często kolej jako bardziej pewne połączenie z górskim kurortem (najszybsze polaczenie z Warszawa to ok 6.5 godziny). Nie wszyscy jednak wiedzą, że już w okresie międzywojennym dysponowaliśmy szybkim połączeniem kolejowym na trasie Zakopane – Kraków. Luxtorpeda, pierwowzór dzisiejszego pendolino, pociąg spalinowy o aerodynamicznych kształtach, ustanowił niepobity dotąd rekord na trasie Kraków – Zakopane: 2h 18 minut.

4. Czy Zakopane składa się wyłącznie z turystów i górołazów? W szczycie sezonu na Krupówkach można odnieść takie wrażenie. Miasto liczy 27 tys. mieszkańców, którzy jak mieszkańcy każdego innego miasta w Polsce wiodą swoje zwyczajne życie. Gdzie więc spędzają czas zwykli mieszkańcy Zakopanego? Równie Krupowe to miejski park położony w samym centrum miasta, który zwykle bywa pomijany przez krupówkowych spacerowiczów. To tutaj zwykli mieszkańcy mogą zaczerpnąć oddechu podziwiając wspaniały widok na Giewont, lub, co bardziej realne, odwracając się do niego plecami. Choć trudno w to uwierzyć – Giewont może się znudzić

5. Zostając przy Giewoncie warto przybliżyć legendę o najbardziej znanym w Polsce Śpiącym Rycerzu. Powszechnie znana wersja mówi o tym, iż miał on zasnąć by powróć do walki, gdy niepodległość kraju będzie ponownie zagrożona. Jaka jest jednak jego prawdziwa historia? Otóż jest to jeden z pretendentów do ręki pięknej księżniczki podstępnie uśpiony na wieki przez swojego rywala.

6. Skoro już zapuściliśmy się w góry, a wciąż jeszcze zostajemy w klimacie krajoznawczym porozmawiajmy o schroniskach górskich. Nic nie smakuje lepiej niż ciepła herbata i świeża szarlotka po intensywnym wysiłku górskim. Trwają zacięte spory, które schronisko piecze najlepsze ciasta, gdzie najlepiej widać gwiazdy, która podłoga najlepiej nadaje się do spania. W Tatrach znajduje się 8 schronisk górskich oferujących schronienie dla wszystkich miłośników pokonywania górskich szlaków, na specjalna uwagę zasługuje to w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Nie tylko jest ono przepieknie polozone w otoczeniu wysokich gór i malowniczych jezior, ale także jest ono najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce 1670 m.n.p.m. Pozostaje nam więc pakować plecak i ruszać w góry – piękne o każdej porze roku!

Leave a Reply:

You don't have permission to register