Zakroczym – niegdyś stolica ziemi Księstwa Mazowieckiego, ośrodek władzy, z którego Warszawie nadawano pierwsze przywileje. Dziś jest małym miastem położonym niedaleko malowniczego ujścia Narwi do Wisły.
Zakroczym – niegdyś stolica ziemi Księstwa Mazowieckiego, ośrodek władzy, z którego Warszawie nadawano pierwsze przywileje. Dziś jest małym miastem położonym niedaleko malowniczego ujścia Narwi do Wisły.
Zakroczym był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego oraz siedzibą kasztelana. Jeszcze przed rokiem 1422 wybudowano w nim mały zamek; do dziś przetrwały tylko jego podpiwniczenia.
W refektarzu zakroczymskiego klasztoru kapucynów przez dziesięć dni 1831 roku obradował powstańczy Sejm Królestwa Polskiego. Kilka dni później, 23 września, w Płocku nastąpiło jego rozwiązanie. W klasztorze tym wiele lat swego życia spędził ojciec Honorat Koźmiński.
Kościół farny w Zakroczymiu został wzniesiony w XVI wieku, łącząc cechy gotyku i renesansu. W kolejnych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany. Widoczne na zdjęciu elementy ceglane są charakterystyczne dla gotyku mazowieckiego.
Ołtarz w kościele farnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, nawiązujący do tytułu świątyni, powstał w okresie powojennej odbudowy. Umieszczono w nim jednak uratowany z wojennej pożogi obraz Matki Bożej.
Wieże narożne zakroczymskiej fary, które często mylnie brane są za elementy obronne, są częścią konstrukcji nośnej budowli i mieszczą zwykle schody prowadzące na chór.
Fara w Zakroczymiu. W dawnych gotyckich murach świątyń można napotkać kamienie młyńskie. Zużyte kamienie często wpasowywano w mury kościołów. Jako narzędzia wykorzystywane do produkcji chleba należały do sfery sacrum.
Fort nr 1 Twierdzy Modlin, znajdujący się w Zakroczymiu, może opowiedzieć wiele historii. To z niego Iwan Paskiewicz prowadził oblężenie Twierdzy Modlin w czasie wojen napoleońskich. To tutaj więziono tysiące deportowanych w czasie Powstania Warszawskiego, których mieszkańcy Zakroczymia uratowali od śmierci głodowej.
Na ścianach ubikacji fortu w Zakroczymiu odnaleźć można dobrze zachowaną „pornografię szaletową”.
Zakroczymski rynek jest świadkiem wielu wydarzeń. Stoi tu pomnik upamiętniający Gwiazdę Zakroczymską, „Za wytrwałość w Powstaniu Narodowem” 1831. W roku 1946 miasto zostało odznaczone Złotym Krzyżem Zasługi za swój udział w powstaniach i zaciętej obronie w 1939 roku. To tu, po kapitulacji Twierdzy Modlin, SS zebrało ponad 500 osób, głównie żołnierzy, których stracono poza miastem.
Innym dziewiętnastowiecznym zabytkiem Zakroczymia jest słup pocztowy na trakcie z Warszawy do Płońska. Widoczny na słupie ślad po pocisku pochodzi z 1939 roku.