skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Zwiedzaj z SKPT: Wałbrzych

Zwiedzaj z SKPT: Wałbrzych

Wałbrzych to miasto kontrastów. Pięknie położone, pełne śladów dawnej wielkości, ale też bardzo mocno dotknięte kryzysem i szokową terapią okresu zmian ustrojowych. Dziś ominiemy słynny zamek Książ i Palmiarnię, a odwiedzimy te nieco mniej znane atrakcje.

Zabudowa wałbrzyskiego rynku, wytyczonego zapewne na przełomie XIV i XV wieku, daje przegląd historii architektury ostatnich trzech stuleci. 

Jak w wielu dynamicznie rozwijających się miastach, ratusz Wałbrzycha wyprowadził się z ciasnego, średniowiecznego rynku. Nowy gmach przy Placu Magistrackim powstał w połowie XIX wieku.

Monumentalny, ewangelicko-augsburski kościół Zbawiciela w Wałbrzychu został poświęcony 24 listopada 1788. Powstał na miejscu poprzedniego, drewnianego domu modlitwy.

Wałbrzyski kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela został zaprojektowany przez wybitnego pruskiego architekta, Carla Gottharda Langhansa, najbardziej znanego z projektu Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

Główną rzymsko-katolicką świątynią Wałbrzycha jest kolegiata NMP Bolesnej i Aniołów Stróżów z przełomu XIX i XX w.

Projektantem neogotyckiego kościoła rzymsko-katolickiego Aniołów Stróżów w Wałbrzychu był znany śląski architekt Alexis Langer.

W pochodzącym z początku XIX w. pałacu kupieckiej rodziny Albertich mieści się Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu umiejętnie łączy cenną kolekcję śląskiej i europejskiej porcelany z prezentacją dziejów miasta i regionu.

Pamiątką po dawnych właścicielach Wałbrzycha, rodzie Czettritzów, jest renesansowy zamek, dziś siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa.

Czekającym na pociąg na stacji Wałbrzych Główny towarzyszy piękny widok na Wołowiec w Górach Czarnych. Pod masywem przebiega jeden z najdłuższych tuneli kolejowych w Polsce.

Leave a Reply:

You don't have permission to register