Kartka z kalendarza – 22 stycznia
Gdyby nie wojna, miałby teraz dziewięćdziesiąt pięć lat. Urodził się 22 stycznia 1921 roku. Przed wojną zdążył zrobić maturę w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Zginął czwartego dnia Powstania w pałacu Blanka, śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego ulokowanego prawdopodobnie w gmachu Teatru Wielkiego.
Na dziś przypada rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety, jednego z modelowych reprezentantów pokolenia Kolumbów, przez wielu uznawanego za najwybitniejszego twórcę pokolenia wojennego.
Z dość oczywistych przyczyn jego twórczość bezpośrednio związana jest z czasem okupacji i konspiracji. Od 1940 roku publikował konspiracyjne tomiki wierszy. Pisał też do czasopism takich jak „Dzień Warszawski” czy „Miesięcznik Literacki”. Od jesieni 1942 roku studiował polonistykę na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak wielu kolegów z klasy (razem z nim w klasie w Batorym byli między innymi Rudy, Alek i Zośka) miał związki z harcerstwem. Latem 1943 roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych AK. W chwili wybuchu powstania warszawskiego nie zdołał dotrzeć do swojego oddziału, dlatego też walczył w okolicach Placu Teatralnego, gdzie jak już wcześniej wspominaliśmy zginął 4 sierpnia 1944 roku.
Zdjęcie dziesięcioletniego Baczyńskiego za culture.pl.