opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 27 marca

Kartka z kalendarza – 27 marca

27 marca 1818 roku odbyła się inauguracja Sejmu Królestwa Polskiego. Ten dzień był szczególny, gdyż w pełni wchodziła również w życie konstytucja z 1815 r. nadana przez króla Aleksandra, który jednocześnie był imperatorem Wszechrusi. Jak wyglądał początek uroczystości? Oddajmy głos autorowi Dyaryusza Seymu Królestwa Polskiego (pisownia oryginalna).

„W tym dniu iako wskazanym przez Uniwersał Nayiaśnieyszego Króla Pana Naszego Miłościwego z dn. 17 Lutego roku bieżącego wydany do otworzenia Seymu tudzież Programu w tey mierze ogłoszonego, o godzinie 9 zrana wszyscy Senatorowie, Ministrowie, Rada Stanu oraz Posłowie i Deputowani zgromadzili się w Kościele Katedralnym, gdzie Senatorowie, Rada Stanu zasiedli w Presbiterium obok Tronu umyślnie na ten obchód wystawionego, Posłowie zaś i Deputowani zaięli pierwsze ławki w kościele.” Rzecz działa się w kościele św. Jana na Starym Mieście. Same obrady rozpoczęły się od krótkiego przemówienia ministra spraw wewnętrznych Tadeusza Mostowskiego, który oznajmił, iż król polski mianował na stanowisko marszałka Sejmu hr. Wincentego Krasińskiego (uczestnika wojen napoleońskich, ojca Zygmunta Krasińskiego; na ilustracji). Nowo ustanowiony marszałek takimi słowami zwrócił się do Izby (pisownia oryginalna):

„Szczęsny przewodniczyć posłannikom Narodu, równy Obywatel iak Ci, co nas wybrali, niemaiąc za sobą więcey Prawa, iak każden z was nie potrafię się godniey wywdzięczyć z ufności Monarchy Odrodziciela naszego, iak zyskując wasz szacunek.
To będzie pierwszym moim celem gdy iako pośrednik między Tronem a Narodem, stanę na tym stopniu w którym wasze cnoty, przywiązanie do Kraiu, Opieka nad Narodem a razem uczucia, które winni iesteśmy Dobroczyńcy Naszemu, przedstawią światu całemu ten Naród po skończonych naszych obradach za dowód, iż Tron nasz zasiadł Oyciec Narodu, a postępowaniem naszem wolnem i przyzwoitem Iego Dziećmi okażem się. Day Boże iżby po skończonym Seymie i zakresie naszych obrad zyskał równy szacunek któren sądzę iż powinien bydź mym udziałem iako dzielącego wasze uczucia i wasze poświęcenie się dla kraju”.

Tego dnia przemawiało jeszcze wiele znamienitych osób takich jak choćby Józef Wybicki oraz przedstawiono ówczesny stan Królestwa.

Ilustracja: wikimedia.org

Leave a Reply:

You don't have permission to register