
12
marzec
Zwiedzaj z SKPT – Końskie
Wypad do niepozornych Końskich może być bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza w połączeniu z zabytkami techniki w okolicy: Maleńcu i Sielpi Wielkiej.
Końskie swą karierę zawdzięczają rodzinie Małachowskich, którzy w połowie XVII wieku nabyli okoliczne tereny i czynią z nich swoją główną rezydencję. W XIX wieku po włączeniu Końskich do sieci kolejowej Królestwa, następuje rozkwit przemysłu, głównie odlewniczego. Produkowano tu między innymi żeliwne żelazka na węgiel drzewny. Teraz konecki przemysł słynie głównie z wyrobu płytek ceramicznych.
- Główną atrakcją Końskich jest zespół pałacowo-parkowy wzniesiony przez Jana Małachowskiego w latach 40-tych XVIII wieku. Podobno kanclerz pragnął rezydencji na wzór siedziby królów saskich w Pillnitz pod Dreznem. Najpierw wybudowano boczne skrzydła pałacu, jednak kanclerz Małachowski zdążył odejść z tego świata, zanim zabrano się do budowy korpusu głównego pałacu, którego nie ma do dziś.
- W koneckim parku poza oficynami pałacu Małachowskich znajduje się też kilka innych obiektów. Jednym z ciekawszych jest Oranżeria Egipska z 1825 roku, tzw. Egipcjanka. Zdobią je posągi siedzących faraonów i hieroglify.
- Twórcą koneckiej Egipcjanki jest włoski architekt Franciszek Maria Lanci, który co prawda nigdy nie był w Egipcie, ale podobnie jak wielu architektów tego okresu korzystał z opracowań i opisów stworzonych w czasie wyprawy Napoleona do Egiptu w 1789 roku.
- W Końskich warto zobaczyć też parafialny kościół pw. Św. Mikołaja z przełomu XIV i XV wieku. Jan Małachowski, który ufundował barokowy wystrój kościoła w XVIII wieku, jest pochowany w prezbiterium. W wyniku XIX-wiecznej konserwacji kościół częściowo przybrał neogotycką formę.
- W południowej elewacji nawy zachował się półkolisty tympanon ze wcześniejszej późnoromańskiej świątyni z XIII wieku, fundowanej przez biskupa Iwona Odrowąża.