Radom. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie mazowieckim. Wbrew obiegowym sądom może się poszczycić bardzo bogatą historią i cennymi zabytkami. Zapraszamy do zwiedzenia miasta razem z SKPT:
Grodzisko Piotrówka – pozostałość grodu obronnego wzniesionego w drugiej połowie X wieku w dolinie rzeki Mlecznej. Nazwa grodu pochodzi od stojącego tu niegdyś kościoła św. Piotra. Dziś w jego miejscu stoi drewniany krzyż. W tle zdjęcia widać kościół św. Wacława – najstarszy obiekt murowany w Radomiu.
Kościół św. Wacława w Radomiu wzniesiony w 1216 z fundacji Leszka Białego po wielu przebudowach odzyskał swój gotycki charakter.
Słynny radomski Żerom, czyli ulica Żeromskiego z reprezentacyjnym deptakiem. Widoczna w tle wieża należy do kościoła farnego św. Jana Chrzciciela wzniesionego z fundacji Kazimierza Wielkiego. Świątynia została gruntownie przebudowana na początku XX wieku przez Józefa Piusa Dziekońskiego w stylu neogotyckim.
Klasztor Bernardynów w Radomiu – bezcenny zespół sakralny wybudowany w latach 1468-1516 z fundacji króla Kazimierza Jagiellończyka. Pierwotnie zlokalizowany za murami miasta, przy dawnym trakcie lubelskim. Założenie tworzą gotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, trzyskrzydłowy klasztor i zabudowania gospodarcze, w tym tzw. piekarnik.
Gotyckie polichromie w zakrystii radomskiego kościoła Bernardynów to tylko jeden z jego walorów. Znajdziemy tu również stalle z ok. 1500 roku, grupę rzeźb z kręgu Wita Stwosza w ołtarzu głównym oraz kopię obrazu Murilla z 2 połowy XVIII wieku.
Nowy ratusz Radomia z połowy XIX wieku w stylu neorenesansowym według projektu Henryka Marconiego. Na wieży znajduje się herb miasta i zegar wygrywający kompozycję Mikołaja z Radomia, wybitnego późnośredniowiecznego kompozytora.
Muzeum Wsi Radomskiej w południowo-zachodniej części miasta zajmuje powierzchnię 32 ha, posiada 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego i 16000 eksponatów ruchomych, takich jak pojazdy, maszyny rolnicze, naczynia miedziane itp.
Gmach Komisji Województwa Sandomierskiego w Radomiu – klasycystyczny budynek wzniesiony wg projektu Antoniego Corazziego, znanego również z dzieł takich jak Teatr Wielki czy Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu (dzisiejszy ratusz) w Warszawie.
Kościół ewangelicko-augsburski w Radomiu, z lat 80. XVIII wieku, pierwotnie wybudowany jako filia benedyktynów z Sieciechowa. W latach 1818-1830 pełnił rolę teatru. Swoją obecną, eklektyczną formę uzyskał pod koniec XIX wieku.