
12
marzec
Zwiedzaj z SKPT – Radziejowice
Radziejowice to miejscowość leżąca na południe od Warszawy w powiecie Żyrardowskim. Niegdyś majątek rodu Junoszów, którzy przyjęli nazwisko Radziejowscy od rzeki Radziejówki. O ile nazwa miejscowości i nazwisko Radziejowskich herbu Junosza pozostają niezmienione, to rzeka dziś nazywana jest Pisią Gągoliną.
- XIV wieku, a może nawet od czasów Konrada Mazowieckiego. Po inkorporacji Mazowsza do Korony majątek znalazł się na szlaku łączącym Warszawę z Krakowem, przez co nawet dużo później, w widocznym na zdjęciu pałacu gościli często dostojnicy z najwyższych sfer.
- Nad portykiem frontowym pałacu w Radziejowicach możemy ujrzeć herb Ślepowron. Jest to pozostałość z ostatniej przebudowy obiektu, której dokonał w XIX wieku Jakub Kubicki dla ówczesnych właścicieli, Krasińskich herbu Ślepowron.
- Fragmenty murów „zameczku” w Radziejowicach pamiętają jeszcze czasy piastowskie. Powstał on w XIX wieku na bazie ruiny średniowiecznej wieży obronnej. Lochy tego budynku, według legendy, mieściły skarby prymasa Michała Radziejowskiego.
- W mury „zameczku” w Radziejowicach wmurowano herby poprzednich właścicieli. Na zdjęciu możemy znaleźć między innymi Topór, herb Ossolińskich, widoczny po prawej stronie.
- Z czasów, kiedy Ossolińscy posiadali Radziejowice, został dobrze zachowany drewniany dwór, zwany Ossolineum. Obecnie mieści się w nim pokoje dla gości Domu Pracy Twórczej.
- W pobliżu dworu w Radziejowicach znajduje się kilka budynków gospodarczych, między innymi XIX-wieczna kuźnia. Po rewitalizacji służy jako sala konferencyjna i bankietowa.
- Dawny majątek w Radziejowicach jest przecięty drogą, prowadzącą zabytkową aleją lipową. Istnieje legenda, mówiąca że drzewa te zostały posadzone przez niewierną żonę Hieronima Radziejowskiego. Po każdej zdradzie, której miała się dopuścić z królem Janem Kazimierzem, sadziła jedno drzewo.
- Liczne prace znanych artystów ozdabiają park okalający zarówno pałac w Radziejowicach jak i część gospodarczą dawnego majątku. Możemy tutaj odnaleźć kilka znanych prac Józefa Wilkonia, takich jak ukazana na zdjęciu Arka czy kilka prac z cyklu Wilkołaki.