
12
marzec
Zwiedzaj z SKPT – Zakroczym
Zakroczym – niegdyś stolica ziemi Księstwa Mazowieckiego, ośrodek władzy, z którego Warszawie nadawano pierwsze przywileje. Dziś jest małym miastem położonym niedaleko malowniczego ujścia Narwi do Wisły.
- Zakroczym – niegdyś stolica ziemi Księstwa Mazowieckiego, ośrodek władzy, z którego Warszawie nadawano pierwsze przywileje. Dziś jest małym miastem położonym niedaleko malowniczego ujścia Narwi do Wisły.
- Zakroczym był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego oraz siedzibą kasztelana. Jeszcze przed rokiem 1422 wybudowano w nim mały zamek; do dziś przetrwały tylko jego podpiwniczenia.
- W refektarzu zakroczymskiego klasztoru kapucynów przez dziesięć dni 1831 roku obradował powstańczy Sejm Królestwa Polskiego. Kilka dni później, 23 września, w Płocku nastąpiło jego rozwiązanie. W klasztorze tym wiele lat swego życia spędził ojciec Honorat Koźmiński.
- Kościół farny w Zakroczymiu został wzniesiony w XVI wieku, łącząc cechy gotyku i renesansu. W kolejnych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany. Widoczne na zdjęciu elementy ceglane są charakterystyczne dla gotyku mazowieckiego.
- Ołtarz w kościele farnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, nawiązujący do tytułu świątyni, powstał w okresie powojennej odbudowy. Umieszczono w nim jednak uratowany z wojennej pożogi obraz Matki Bożej.
- Wieże narożne zakroczymskiej fary, które często mylnie brane są za elementy obronne, są częścią konstrukcji nośnej budowli i mieszczą zwykle schody prowadzące na chór.
- Fara w Zakroczymiu. W dawnych gotyckich murach świątyń można napotkać kamienie młyńskie. Zużyte kamienie często wpasowywano w mury kościołów. Jako narzędzia wykorzystywane do produkcji chleba należały do sfery sacrum.
- Fort nr 1 Twierdzy Modlin, znajdujący się w Zakroczymiu, może opowiedzieć wiele historii. To z niego Iwan Paskiewicz prowadził oblężenie Twierdzy Modlin w czasie wojen napoleońskich. To tutaj więziono tysiące deportowanych w czasie Powstania Warszawskiego, których mieszkańcy Zakroczymia uratowali od śmierci głodowej.
- Na ścianach ubikacji fortu w Zakroczymiu odnaleźć można dobrze zachowaną „pornografię szaletową”.
- Zakroczymski rynek jest świadkiem wielu wydarzeń. Stoi tu pomnik upamiętniający Gwiazdę Zakroczymską, „Za wytrwałość w Powstaniu Narodowem” 1831. W roku 1946 miasto zostało odznaczone Złotym Krzyżem Zasługi za swój udział w powstaniach i zaciętej obronie w 1939 roku. To tu, po kapitulacji Twierdzy Modlin, SS zebrało ponad 500 osób, głównie żołnierzy, których stracono poza miastem.
- Innym dziewiętnastowiecznym zabytkiem Zakroczymia jest słup pocztowy na trakcie z Warszawy do Płońska. Widoczny na słupie ślad po pocisku pochodzi z 1939 roku.