Kartka z kalendarza – 14 marca
Budynek widoczny na zdjęciu nie ma żadnych walorów architektonicznych ani innych, jest jednak dość istotny jeśli chodzi o jedno wydarzenie, które miało miejsce w Warszawie 34 lata temu.
Jest to Schronisko dla Nieletnich i Zakład Poprawczy przy ulicy Lipowczana. Co ciekawe przed wojną w tym miejscu też mieściło się Schronisko dla Dziewcząt Upadłych Romualdy Diksztajnowej wraz z internatem i warsztatami krawieckimi. W czasie okupacji Niemcy mieli tu warsztaty lotnicze, a w 1956 roku MSW przekazało obiekty Ministerstwu Sprawiedliwości, które zrobiło tu z powrotem poprawczak.
Ulica Lipowczana, prowadząca do Schroniska, ma za patrona kapitana lotu 007 samolotu SP-LAA Mikołaj Kopernik, który rozbił się 14 marca 1980 roku ok. godziny 10:26 na terenie pobliskiego Fortu VI Twierdzy Warszawa. Różne źródła różnie podają, ale według niektórych kpt. Lipowczan używając jedynie drążka sterowniczego był w stanie w ostatnich sekundach skierować samolot tak, żeby nie spadł na widoczne na zdjęciu zabudowania, ale na opuszczony fort. Według innych samolot ostatnie 26 sekund spadał bezwładnie. Była to ta katastrofa, w której zginęła Anna Jantar oraz reprezentacja amatorska Stanów Zjednoczonych w boksie.
Katastrofa była spowodowana złamaniem się wyrobionego eksploatacją elementu mechanizmu silnika w momencie zwiększania ciągu podczas wznoszenia samolotu. A samolot wznosił się, bo panom pilotom nie zapaliła się diodka sygnalizująca wysunięcie podwozia. I musieli oblecieć jeszcze raz kółko, żeby wieża sprawdziła czy się wysunęło. W tym celu trzeba było zwiększyć wysokość.
Załoga samolotu pochowana jest w grobach na Powązkach Wojskowych w „alei lotników” obok później powstałych grobów załogi samolotu Kościuszko, Marka Szufy – pilota-akrobatyoraz ofiar katastrofy rządowego TU-154M. Część ofiar leży w zbiorowej mogile na Wólce Węglowej.