Kartka z kalendarza – 20 listopada
20 listopada 1733 roku urodził się w Merserburgu Szymon Bogumił Zug, jeden z najwybitniejszych architektów polskiego, a może i europejskiego, klasycyzmu.
Był uczniem Jana Krzysztofa Knöffla, a karierę architekta rozpoczął od pracy na rzecz Henryka Brühla. Wraz z jego otoczeniem znalazł się w Warszawie, w której pozostał po śmierci pryncypała i rozpoczął samodzielną karierę. Bardzo niewiele wiemy o jego życiu prywatnym; nie wiadomo nawet, czy założył rodzinę. Choć nigdy nie wkradł się w łaski następcy Augusta III, stał się ulubionym projektantem oświeconej arystokracji. Lista nazwisk jego zleceniodawców jest co najmniej imponująca: Kazimierz Poniatowski, Filip Szaniawski, Piotr Tepper, Izabela Czartoryska, Izabela Lubomirska, Anna Jabłonowska…
Należy tu podkreślić, że Zug był architektem bardzo wszechstronnym. Swobodnie poruszał się tak po architekturze sensu stricto, jak i po urbanistyce, architekturze krajobrazu i „małej” architekturze. Choć kojarzony jest z klasycyzmem, znajdziemy w jego twórczości elementy wczesnego historyzmu i, zwłaszcza na początku działalności, rokoka.
Pomimo długiej kariery i olbrzymiego dorobku, najsłynniejszym dziełem Zuga pozostaje kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy. Architekt, jako Saksończyk z pochodzenia był rzecz jasna luteraninem i aktywnym członkiem warszawskiego zboru. Wszelkie prace projektowe i nadzoru wykonał pro bono, co więcej, sam zasilił fundusz budowy niemałą kwotą tysiąca talarów. Przedstawiamy dziś medal wybity z okazji poświęcenia kościoła, upamiętniający jednocześnie samego Zuga. Medal zaprojektował królewski medalier, Jan Filip Holzhaeusser.
Zdjęcie: wcn.pl