opis

skpt.warszawa@gmail.com

Kartka z Kalendarza

Kartka z kalendarza – 9 listopada

Kartka z kalendarza – 9 listopada

9 listopada 1847 zmarł Aleksander Graybner, uważany przez wielu historyków za jednego z lepszych prezydentów Warszawy. Można spotkać się z powiedzeniem, że marszałek Bieliński wybrukował ulice Warszawy, zaś prezydent Graybner do tych ulic dołożył chodniki.

Studiował prawo, fizykę i matematykę. Od 1807 roku pracował jako urzędnik skarbowy w administracji Księstwa Warszawskiego, a później trafił na posadę przy boku Nikołaja Nowosilcowa. Od 1837 roku był prezydentem Warszawy.

Doświadczenie urzędnika skarbowego pozwoliło mu na uporządkowanie finansów miasta – ujednolicono podatki i opłaty miejskie. Za jego kadencji zabroniono budowy drewnianych domów na terenie Warszawy, wybrukowano też kilka ulic oraz ułożono chodniki.

W związku ze skargami mieszkańców na niesłychany bałagan, w 1836 magistrat przejął z rąk Kościoła zarząd nad Cmentarzem Powązkowskim . Graybner powierzył funkcję zarządcy Ignacemu Szulcowi, który piastował to stanowisko przez następne 40 lat.

Na tymże cmentarzu spoczął również sam Aleksander Graybner. Jego nadzwyczaj efektowny, neoklasycystyczny grób przyciąga uwagę zwiedzających i przypadkowych przechodniów.

Zdjęcie: mojecmentarze.blogspot.com; wykorzystane za zgodą autorki

Leave a Reply:

You don't have permission to register